Státní zámek Zákupy se v pondělí 12. září otevře hendikepovaným

Státní zámek Zákupy se v pondělí 12. září otevře hendikepovaným. Foto: Liberecký kraj

Projekt Památky bez bariér přináší možnost navštívit Státní zámek Zákupy i hendikepovaným. Vstup je zdarma pro držitelé průkazů TP, ZTP/P a ZTP i jejich asistenty. Kapacita prohlídek je omezená, proto je rezervace nutností. Projekt organizuje Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky (NRZP ČR) společně s Národním památkovým ústavem (NPÚ).

„Jsem rád, že mezi vybrané památky patří právě zákupský zámek, který bude přizpůsoben specifickým potřebám různých typů zdravotních hendikepů, ať už se jedná například o postižení tělesné, sluchové nebo zrakové. Byla by opravdu škoda, kdyby tolik krásných míst nebylo přístupno určité skupině lidí,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort sociálních věcí.

V rámci dne mobility je uzpůsoben prohlídkový okruh jménem „Zámek za Františka Josefa I.“, který je vhodný pro osoby se všemi typy zdravotního postižení. Prohlídka vede místnostmi v severním a západním křídle druhého patra, které mají dochovanou původní výzdobu z 2. poloviny 19. století. Výklad průvodce je zaměřen na období, kdy zákupský zámek patřil císaři Františku Josefovi I., který jej sám navštěvoval a zároveň i propůjčoval k letním pobytům svým blízkým příbuzným (např. svému synovi korunnímu princi Rudolfovi či své švagrové arcivévodkyni Marii Tereze z Braganzy). Součástí okruhu bude prohlídka historické zámecké kuchyně v přízemí zámku.

Prohlídka je vhodná pro osoby s pohybovým hendikepem i pro vozíčkáře. Vzhledem k tomu, že se historické interiéry nacházejí ve druhém patře, musí s sebou mít vozíčkáři vlastní doprovod a prohlídku absolvovat na svém vlastním mechanickém vozíku. Zaměstnanci Státního zámku Zákupy pomohou vynést vozík a na konci prohlídky ho zase snést do přízemí. V případě klientů, kteří nebudou moci přesednout na mechanický vozík, nebo pokud nebude ve fyzických možnostech zaměstnanců klienta vynést, bude k dispozici schodolez pro elektrické a mechanické vozíky s obsluhou doprovodné osoby. Na jednu prohlídku je maximální kapacita osm vozíčkářů s osmi asistenty. Bezbariérové nejsou ani toalety. Pro vozíky je přístupný pouze prostor před toaletami s umyvadly. Použití toalet je možné jen za pomoci asistentů.

Vhodná je prohlídka také pro lidi se zrakovým hendikepem, kteří si budou moci některé vystavované exponáty osahat. Pro všechny návštěvníky je volně přístupná barokní zahrada a anglický park. Pro vozíčkáře a kočárky je zajištěna nájezdová rampa.

Jedna prohlídka trvá maximálně hodinu. Prohlídky starují vždy na nádvoří zámku. Čas prohlídek je zatím stanoven na 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin. V případě zájmu budou prohlídky v rámci možností přidány.

Svůj termín si mohou zájemci rezervovat u koordinátorky NRZP Libereckého kraje Marcely Ježkové na e-mailu liberec@nrzp.cz nebo telefonicky na čísle 736 751 207. Při rezervaci je nutné uvést informaci o počtu ZTP, ZTP/P a počtu asistentů.

Nahlášení účasti je nutné co nejdříve, konečný termín je 6. září 2022. Akce se mohou účastnit organizované skupiny například ze sociálních zařízení, rodiny i jednotlivci.

„Vážení přátelé, dovolujeme si vás upozornit, že NRZP ČR a NPÚ na místě nezajišťují dopravu ani žádné občerstvení. Věříme, že se sejdeme ve velkém počtu,“ dodala Marcela Ježková, krajská koordinátorka NRZP ČR pro Liberecký kraj.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top