Truhlář z Kněžmostu Jan Suske: Ke kamarádovu nápadu jet pomáhat na Moravu jsem se bez váhání přidal

Truhlář Jan Suske se přidal ke kamarádovu nápadu jet pomáhat na Moravu. Foto: Jan Suske

Situace po tornádu na Moravě není lhostejná ani lidem z Mnichovohradišťska. Mnozí posílají peníze či organizují sbírky a někteří vyrazili pomáhat i vlastníma rukama. Je mezi nimi i mladý truhlář z Kněžmostu Jan Suske.

Kdy se u vás zrodila myšlenka jet pomoct pomáhat na Moravu?
Ani to tak nebyla myšlenka moje, jako mého kamaráda Petra Černého. A já se k němu bez váhání přidal.

Byl pro vás problém si přeorganizovat práci tak, abyste mohl do postižených oblastí jet?
Vypadalo to nejdřív jako obtížný problém, ale když člověk vidí tu katastrofu na vlastní oči, tak to stojí za ty menší komplikace. Byli jsme pomáhat již dva prodloužené víkendy a chystáme se vyrazit znovu.

Jak konkrétně pomáháte?
Pomáhali jsme tím, že jsme odstranili původní zbylou krytinu a zakryli jsme střešní konstrukci difuzní folií, která vydrží i několik měsíců, než k lidem dorazí finanční podpora, za kterou si budou moci na folii nechat položit krytinu novou.

Jak to na Moravě aktuálně vypadá?
Za první 2–3 týdny po události tam dobrovolníci odvedli neskutečný kus práce, ale přesto než se vše dá do stavu, který bude vzdáleně připomínat stav před tornádem, potrvá to jistě měsíce, ne-li roky.

Máte nějaký konkrétní zážitek či lidský příběh z Moravy?
Bohužel mám špatnou vzpomínku na staršího pána, který seděl na chodníku před svým domem a se slzami v očích sledoval, jak mu bourají domov, který nebyl staticky způsobilý a musel být zdemolován těžkou technikou. Takových domů tam bohužel byla spousta. Ale mám i pozitivní zkušenost, když mě velice překvapila ochota lidí, například jsme oslovili i Hasičský záchranný sbor Škoda Auto, jehož příslušníci se k nám ve svém mezisměnovém volném čase přidali a ochotně velmi rádi pomohli. Jak finanční sbírkou, tak osobní pomocí v místě události.

Po internetu koluje mnoho různých polopravd a zastaralých informací. Co byste ze své zkušenosti doporučil lidem, kteří chtějí vyrazit pomáhat? Jaká pomoc je potřeba? A kde hledat aktuální informace?
Každým dnem se situace v postižené oblasti mění a je potřeba různorodá zejména odborná pomoc (zedníci, tesaři, klempíři, pokrývači…). Doporučil bych si zavolat na krizový štáb, který organizuje pracovní činnosti v postižených místech, nebo na obecní úřad obce, kde chtějí dobrovolníci pomáhat. Tam budou určitě aktuální informace.

Jak dlouho se věnujete truhlařině?
Truhlařině se věnuji zhruba od svých 15 let. Když se nad tím zamyslím, tak je to už 14 let.

Říká se, že šikovné řemeslníky je čím dál větší problém sehnat a že řemeslo moc mladé lidi netáhne. Je to z vašeho pohledu pravda? Jak případně nalákat mladé lidi, aby si jako svou profesi vybrali nějaké řemeslo? 
Bohužel si myslím, že je to pravda. Většina mladých lidí upřednostní práci v kanceláři, kde mají větší pohodlí. Řemeslná práce bohužel není pro každého, musí o dané řemeslo jevit zájem, a to je poloviční cesta k úspěchu, při které se dají zručnost a zkušenosti velmi dobře zhodnotit.

Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top