Válka na Ukrajině. Kraj, obce i občané vyjadřují solidaritu a pomáhají

Město Mnichovo Hradiště vyjádřilo solidaritu Ukrajině a rozhodnutím rady města vyvěsilo u budovy radnice ukrajinskou vlajku. Foto: město Mnichovo Hradiště

Pouhých šest set kilometrů od našich hranic je válka a lidé zasažení válečným konfliktem potřebují pomoc. Na situaci reagují kraj, obce, charitativní organizace i samotní občané vlnou solidarity, ale i konkrétní pomocí. Kraj se také připravuje na možné dopady na život občanů v našem regionu, zejména v souvislosti s migrací ukrajinských obyvatel.

V pátek 25. února zasedla poprvé pracovní skupina krizového štábu Středočeského kraje pro migrační vlny velkého rozsahu, kterou svolala hejtmanka Petra Pecková. Skupina má za úkol koordinovat všechny týmy podílející se na řešení případné migrační vlny, kterou lze v souvislosti se situací na Ukrajině očekávat.

„V rámci krizového plánu kraje máme seznam možných ubytovacích kapacit, které by bylo možné využít pro uprchlíky z Ukrajiny. V maximálním počtu se jedná až o sedm tisíc lůžek se sociálním zařízením i možností stravování. Nyní mají hasiči za úkol tento seznam aktualizovat, protože byl původně vytvářen pro potřeby řešení pandemické krize,“ uvedla hejtmanka Pecková po jednání skupiny.

Pracovní týmy rovněž prověřují kapacity školských zařízení, které by byly v případě krize využitelné. „Obracejí se na nás také obce, města i jednotlivci, kteří nabízejí své ubytovací kapacity a pomoc. Jsem jim za to nesmírně vděčná. Vlna solidarity s Ukrajinou a jejím lidem je úžasná. V této chvíli odkazujeme tyto nabídky na Správu uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, která je eviduje za celou republiku,“ dodala hejtmanka. Nabídky je možné zasílat na adresu ubytovaniukrajina@suz.cz.

Kraj rovněž monitoruje počty ukrajinských pracovníků ve zdravotnických zařízeních kvůli možnému povolání těchto pracovníků zpět do vlasti. Aktuálně je v krajských nemocnicích 139 ukrajinských zdravotníků, z toho 25 mužů.

Podobně se bude monitorovat i situace v pobytových sociálních zařízeních a také ve veřejné dopravě. „V tuto chvíli opadla vlna omikronu, takže pokud by došlo k výpadku ukrajinských pracovníků, jsme schopni vše vyřešit tak, aby nebyla ovlivněna dostupnost veřejné dopravy v kraji, a nepočítáme s jakýmkoli omezováním spojů. Klíčové teď ovšem je pomoci Ukrajině a jejím občanům,“ uvedl radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

„Za kraj chci slíbit, že uděláme, co je v našich silách, abychom pomohli našim ukrajinským přátelům v jejich nelehké situaci. Jsme ve spojení s některými našimi krajanskými spolky, ale současně musím smutně konstatovat, že členům samosprávy Kyjevské oblasti, našeho partnerského regionu, se nepodařilo ještě doručit naše mobilní zprávy. Tu hrůzu, která se na místě děje, vidíme v médiích. Jestli jsou v pořádku, nevíme,“ řekla hejtmanka Pecková.

Rada kraje se na svém čtvrtečním zasedání shodla, že doporučí hned v pondělí zastupitelstvu schválit humanitární dar na pomoc Ukrajině ve výši 10 milionů korun.

Město Mnichovo Hradiště vyjádřilo solidaritu Ukrajině a rozhodnutím rady města vyvěsilo u budovy radnice ukrajinskou vlajku.

K solidaritě se vyjádřilo také město Bakov nad Jizerou. „V Evropě vypukl válečný konflikt, tedy něco, s čím nemáme a ani jsme nechtěli mít nikdy žádné zkušenosti. Bohužel je to skutečnost a je potřeba zaujmout osobní a profesní postoj. Jakákoli pomoc a spolupráce bude více než potřebná. Sledujte prosím aktuální dění, buďme obezřetní a buďme připraveni poskytnout svoji součinnost. Jde o hodně, o naši budoucnost, budoucnost našich dětí, svobodu, demokracii, mír v Evropě a ve světě,“ uvedl starosta Bakova nad Jizerou Radim Šimáně na webu města.

V důsledku vleklého ozbrojeného konfliktu se východ Ukrajiny potýká s dlouhodobou humanitární krizí. Vstup ruské armády dramatickou situaci v zemi ještě prohlubuje, další desítky tisíc lidí budou nuceny uprchnout z postižených oblastí a budou potřebovat pomoc se zajištěním základních životních potřeb. Na situaci proto zareagovaly i charitativní organizace, jejichž prostřednictvím můžete pomoct také vy.

Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi. Přispět můžete na sbírkový účet nebo zasláním dárcovské SMS.

Pomoci lze také prostřednictvím organizace Člověk v tísni. Ta vyhlásila sbírku SOS Ukrajina

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top