Vánoční přání od poslance Jana Hofmanna: Optimismus a dobrou náladu

Vánoční přání od poslance Jana Hofmanna: Optimismus a dobrou náladu

Jako každý rok jsme oslovili zajímavé osobnosti se vztahem k našemu regionu, aby nám napsaly pár slov vánočního poselství a přání pro čtenáře, a jejich přání postupně zveřejňujeme.

Poslanec Jan Hofmann k přání přidal i shrnutí roku 2023.


Vážení spoluobčané, přátelé, sousedi,
dostal jsem od šéfredaktora Petra Nováka možnost vás oslovit s poselstvím. Dovolím si tedy tuto možnost využít, poděkovat za ni a stručně shrnout, co nám rok 2023 přinesl.

Rok 2023 začal v situaci, kdy inflace dosahovala 18 % a ceny energií narážely na vládou nastavený strop. Společně s obrovskými schodky státního rozpočtu, který přišel za předchozích 8 let o většinu rezerv, skutečně nelehká situace. Válka na Ukrajině stále pokračuje a aby toho nebylo málo, přidává se i válka Izraele proti palestinským teroristům. Pro Česko, které s financemi vydávanými na obranu dosud šetřilo, zdvižený prst.

Řada kroků přijatých během celého roku pomáhá situaci v ekonomice zvládnout a dnes je situace jiná. Úspory a snižování výdajů za státní aparát pomáhají bojovat s inflací, která je dnes pod 8 %. Ceny energií dnes nedosahují k zastropování a u některých dodavatelů se pohybují dokonce na polovině vládního stropu. Stát nemůže žít dlouhodobě na dluh, stejně jako kdokoliv z nás, proto byl schválen úsporný balíček, který se sice dotkne každého, ale umožní státu peníze investovat do své budoucnosti a budoucnosti svých občanů. Nikoliv peníze pouze projídat a platit za správu státního dluhu. Ta v příštím roce dosáhne 90 miliard, které mohly být vynaloženy například na stavby dálnic. V trendu rostoucího zadlužení je už nyní viditelná změna a tempo zadlužení se významně zpomaluje.

I proto doufám, že rok 2024 začne v příznivější situaci než rok předchozí. Zatímco růst cen se zpomalí do hodnoty, která tu byla před covidem, ekonomika začne pomalu stoupat. I když si to mnohdy neuvědomujeme nebo se nám někdo snaží vnutit opak, v Česku se žije velmi dobře. Mnohdy lépe než v zemích, kam rádi vyrážíme na dovolené a odkud se rádi vracíme domů. Čekají nás i troje volby, ve kterých budeme mimo jiné rozhodovat o směru, kterým se Evropa vydá, jak naložíme s nelegální migrací a zda například ceny energií budou v Česku nižší než nyní.

Rád bych vám všem popřál do nového roku více optimismu, dobré nálady, hlavně hodně zdraví, protože to je v životě to nejdůležitější, a u voleb šťastnou ruku, aby další generace neplatila naše dluhy a mohla žít na základech fungujícího a prosperujícího státu. 

Klidné Vánoce, mnoho dárků pod stromečkem a kapra bez kostí vám přeje

Jan Hofmann

 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top