Velkoformátová malba, parky nebo záchrana studny. O Meloun se uchází tucet projektů

Velkoformátová malba, parky nebo záchrana studny. O Meloun se uchází tucet projektů

Přihlašování návrhů do 2. ročníku Melounu pro Hradiště, projektu participativního rozpočtu města, s posledním lednovým dnem skončilo. O zvelebení veřejného prostoru letos usiluje dvanáct různorodých projektů. Pojďme si je představit.

Domov Modrý kámen oprášil projekt revitalizace parku ve svém areálu, který tentokrát zaštítila Věra Bělíková. Cílem návrhu je kompletní obnova zeleného zákoutí a jeho zatraktivnění. Kromě výsadby takových rostlin a keřů, které zajistí, že od jara do podzimu budou park stále zdobit květy, návrh počítá s úpravou sítě cest a s vytvořením zákoutí, kde by mohli trávit příjemný čas jak klienti domova a jejich příbuzní, tak obyvatelé okolních ulic.

Další projekt parku, ovšem zcela jiného druhu, přihlásila Linda Žídková. Ta zastupuje skupinu místních majitelů psů, kteří ve městě dlouhodobě postrádají psí park určený pro vyžití psů a pro jejich socializaci. Součástí návrhu jsou tři možná umístění na městských pozemcích.

Jana Jedličková přihlásila dva projekty, z nichž oba mají zábavní charakter. Bezpečné houpačky pro batolata a nejmenší děti by rozšířily nabídku vyžití pro nejmenší Hradišťáky, pro něž standardní herní prvky na hřištích vhodné nejsou, kuličková dráha by pak nabídla zajímavou volnočasovou aktivitu i pro odrostlejší publikum.

Autorem dalšího zajímavého podnětu je Jan Nohýnek, který navrhuje vytvoření tzv. muralu neboli velkoformátového uměleckého díla, a to na fasádě školní budovy na náměstí. Malba, jejímž autorem by měl být profesionální umělec vybraný porotou, by měla ozdobit část fasády orientovanou do Mírové ulice a tematicky dotvořit tento prostor jako místo zasvěcené dětem a školákům.

Z ryze praktického ranku je vytvoření nájezdu pro dětské kočárky na schodišti vedoucím do prostor Klubu dětí a mládeže v patře komunitního centra v Mírové ulici. Návrh Karolíny Hajlichové jistě podpoří i další rodiče, kteří se s kočárkem do budovy dostávají jen s obtížemi. Praktický je rovněž nápad Maxima Maděry na osvětlení nedávno vytvořené spojnice mezi vlakovým nádražím a kaštankou. Tmavá stezka podél kolejí nepůsobí bezpečně, což by dle autora návrhu vyřešila trojice solárních či klasických lamp veřejného osvětlení reagujících na pohyb chodců.

Čtveřice projektů se týká místních částí. Václav Holas navrhuje obnovu historické pěšiny z Hoškovic do Honsoba, která by dotvořila síť cest v severovýchodní části města a usnadnila pěším přístup pod Drábské světničky. Miroslav Zezula z Hněvousic by rád zlepšil spojení místní části s městem. Učinit tak chce prostřednictvím zpevnění cesty alejí vedoucí z města směrem ke Káčovu, a to s pomocí zatravňovací dlažby. Pavel Svatuška představil návrh na úpravu hřiště ve Lhoticích, které by místní chtěli opatřit multifunkčním povrchem, aby bylo využitelné pro více sportů. Se zajímavým návrhem pojmenovaným „Mohyledna“ přichází František Šrajer. Návrh se týká lokality Na Mohyle mezi Dobrou Vodou a Lhoticemi a jeho předmětem je kultivace celého prostoru (projekt počítá mimo jiné s vybudováním čtyřmetrové „výhledny“, dále se vznikem místa pro řízené pálení čarodějnic nebo kamenného labyrintu). Ve výsledku by tak mělo prostranství na dohled od kulturní památky sloužit jako místo zasvěcené setkávání v přírodě.

Poslední návrh, jehož autorem je Karel Hubač, pak počítá se záchranou či renovací historické empírové studny s ruční pumpou z 19. století stojící za budovou pošty, která je v žalostném stavu.

Po zkušenostech z pilotního ročníku město částečně upravilo pravidla participativního rozpočtu a přeneslo na autory návrhů více odpovědnosti. „Bylo naším cílem naznačit, v jakých hranicích se jako samospráva pohybujeme. Autoři letošních návrhů tak museli vzít v úvahu například majetkové vztahy, poptat ceny u dodavatelů a připravit položkový rozpočet nebo třeba přemýšlet o organizaci soutěže o realizaci uměleckého díla. Návrhů nám sice ubylo, ale jsou velmi pěkně připravené,“ komentuje místostarosta Jan Mareš.

K tomu přispěly i povinné konzultace před podáním návrhu. V rámci konzultací koordinátoři navrhovatelům radili, jaké aspekty vzít v úvahu, kam se obrátit pro další informace nebo jak získat představu o rozpočtu.

Letos bylo podáno 12 návrhů, v pilotním ročníku jich bylo ve stejné fázi přijato celkem 34. Po validaci a sloučení duplicitních návrhů jich v roce 2021 k hlasování postoupilo 21. Kolik to bude letos, uvidíme v příštích měsících.

Přihlášené návrhy budou nyní zveřejněny na www.melounprohradiste.cz a projdou předběžným připomínkováním napříč relevantními odbory městského úřadu. Následně se jimi začnou zabývat úředníci odboru investic, kteří zevrubně prozkoumají realizovatelnost jednotlivých nápadů a ve spolupráci s navrhovateli budou návrhy precizovat. V květnu se pak uskuteční hlasování, z nějž vzejdou vítězné projekty. Příprava jejich realizace bude zahájena ve druhé půli letošního roku.

Všem autorům, kteří se odhodlali zvednout hozenou rukavici a návrh registrovat, patří dík. Třeba právě váš nápad zvítězí a Hradiště díky němu bude zase o něco půvabnější.

Zdroj: město Mnichovo Hradiště

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top