Za vínem nemusíte na Moravu. Vinobraní se konají v každém koutě Čech

Foto: vinazmoravyvinazcech.cz
Foto: vinazmoravyvinazcech.cz
Foto: Vinobraní Kuks
Zdroj: Villa Richter

Víno snad ve všech možných podobách, spousty veselí, „gastrozážitky“, lidové zvyky i tradiční muzika – vinobraní oslavující novou sklizeň révy je po právu největším vinařským svátkem roku. Už řadu let ovšem platí, že není doménou jenom jižní Moravy. Od konce srpna do konce října se konají snad po celých Čechách.

Praha a okolí:

Trojské vinobraní – 9. září
Barokní prostředí Trojského zámku v Praze se začátkem září zahalí do výzdoby plné sladkých hroznů. Oblíbené vinobraní v Troji si pro vás nachystalo česká a moravská vína, burčák, příjemné hudební vystoupení a pro děti řadu atrakcí, jako jsou zábavné hry, tvořivé dílničky či dětský koutek. Letos proběhne již 25. ročník.

Svatováclavské vinobraní – 23. září
WINE & MUSIC FESTIVAL – tak nazvali samotní pořadatelé Svatováclavské vinobraní na Svatováclavské vinici u Villy Richter na Pražském hradě. Jedná se o velkou akci svého druhu, protože bude na koštu burčák a více než 50 druhů vín od českých a moravských vinařů včetně vzorků z místní vinice, která je nejstarší u nás Atmosféru doplní gastronomické zážitky, DJs, živá jazzová muzika a jedinečný výhled na celou Prahu. Akce se koná v sobotu 23. září od 11 do 19 hodin, vstupné je 250 Kč včetně degustační skleničky.

Foto: Vinobraní Kuks
Zdroj: Villa Richter

XXV. Karlštejnské vinobraní – 23.–24. září
Máte-li rádi velké vinařské akce s historickou tematikou, navštivte vinobraní na Karlštejně. Bude se konat o víkendu 23. a 24. září – v sobotu od 10 do 21 hodin, v neděli od 10 do 18 hodin. Vinobraní bude probíhat na několika prostranstvích – před vinařskou stanicí, za mostem, na náměstí pod hradem, dětském hřišti u školy i na samotném nádvoří hradu. Kromě kvalitního vína si užijete průvod se samotným Karlem IV. a Eliškou Pomořanskou, přehlídku gotického odívání, výuku historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů.

Kostelec nad Černými lesy – 26. srpna
Zhruba 40 km východně od Prahy leží Kostelec nad Černými lesy, který se 26. srpna stane dějištěm slavností sklizně vína. Pokud do městečka zavítáte, nadchne nás ochutnávka vín a burčáku od vinařů z Čech a Moravy. Dokonale zaženete hlad tamními delikatesami. A pokud s sebou budete mít děti, zabaví je připravený program. Vinobraní se bude konat od 13 do 22 hodin.

Jablonecko:
Jablonecké Vinobraní & Dýňobraní v Domě Vína – 15. září
Svátek vína v Jablonci nad Nisou je spojeno s dýňobraním, přehlídkou stovek vyřezávaných dýní ze základních mateřských škol a speciálních škol z Jablonce nad Nisou a okolí. Proto z akce budou nadšeni i děti, které tam čeká řada aktivit a soutěží. Dospělí ale určitě nebudou v ústraní – díky chlazeným odrůdovým burčákům a ochutnávce vín od moravských a českých vinařů nebudou vědět, kam dřív zajít. Atmosféru doladí živá hudba a nebude chybět ani dýňový ohňostroj.

Mělnicko
Mělnické vinobraní – 15.–17. září
Rovnou tři dny, a to od pátku 15. do neděle 17. září, budou probíhat slavnosti vinobraní v Mělníku. Svá vína a čerstvý burčák nabídnou vinaři nejen z českého regionu. Během víkendu si užijete pestrý doprovodný program na 4 scénách. Zahrají a zazpívají například UDG, Slza, Pokáč, Ben Cristovao, Vojta Dyk či OffBeat Orchestra. Pochutnáte si na gastronomických specialitách a na své si přijdou také děti, pro něž je připravený speciální program. Během slavnosti si můžete prohlédnout historické centrum, zámek Mělník s vinnými sklepy ze 14. století i mělnického podzemí.

Litoměřicko:
Litoměřické vinobraní – 16. září
Slavnost sklizně vinné révy patří mezi nejoblíbenější litoměřické akce. Odehrává se na několika scénách, např. na Mírovém náměstí, v Tržnici Felixe Holzmanna, na Dominikánském náměstí či v klubu Baronka. Litoměřické vinobraní bude plné zábavy, kultury, řemeslných stánků, degustací vína i burčáku a také dalších nejen místních specialit. Pořadatelé slibují nezapomenutelný zážitek. Začíná se v sobotu 16. září v 10 hodin a vstup je zdarma.

Žernosecké vinobraní – 23.–24. září
Velké Žernoseky, to je bezpochyby obec s vinařskou tradicí. Možná vás dokonce překvapí, že Žernosecké vinobraní se poprvé začalo slavit už po skončení druhé světové války. Není čemu se divit, že slavnosti vína jsou tamní největší kulturní akcí v roce. Proto trvá celé dva dny a bude nabitá nejen kvalitním českým a moravským vínem, ale také burčákem, živou hudbou i dobovými představeními. Nebude chybět ani tradiční průvod v čele se žernoseckým Bakchusem – s králem a královnou, dražení obrovitých hroznů, večerní zábava a finální ohňostroj u přívozu.

Roudnické vinobraní – 9. září
Zámecký areál v Roudnici nad Labem poskytne opět zázemí populárnímu vinobraní. S akcí se pojí nejenom oslava nové sklizně vinné révy, ale také lákavý doprovodný program plný hudby a zábavy. Koncerty proběhnou na dvou scénách, vystoupí na nich například David Koller, Wohnout, Sebastian, Petra Černocká, Yo Yo Band nebo Precedens. Zapište si do kalendáře sobotu 9. září, od 11 do 23 hodin.

Foto: vinazmoravyvinazcech.cz
Foto: vinazmoravyvinazcech.cz

Sokolovsko:
Svatováclavské vinobraní v Lokti – 30. září–1. října
Na přelomu září a října se bude konat  již 16. ročník Svatováclavského vinobraní na malebném hradě Loket i v jeho historickém podhradí. Také letos se akce ponese v duchu motta: „Když vchází víno, odcházejí tajnosti.“ Kromě lahodného vína pestrých chutí i barev od vinařů z celé ČR na vás budou čekat pokrmy a pochutiny, které tento jedinečný nápoj perfektně doplní. Program včetně bohatého doprovodného bude připraven v sobotu 30. září od 10 do 20 hodin a v neděli 1. října od 10 do 17 hodin.

Jindřichohradecko:
Vinobraní Třeboň – 9. září
V Třeboni chystají vinobraní na sobotu 9. září. Masarykovo náměstí se zaplní řadou stánků jedním z nejlepších nápojů – lahodným vínem z Čech a Moravy včetně burčáku. Součástí akce se samozřejmě hudební program včetně zábavy pro děti, řemeslný trh a spousty místních delikates. Vstup je zdarma.

Svatováclavské vinobraní Kardašova Řečice – 28. října
Až na konec října, sobotu 28., si naplánovali vinobraní v Kardašově Řečici poblíž Jindřichova Hradce. Těšit se můžete na bílé, červené i růžové od českých a moravských vinařů. Celou akci bude doprovázet cimbálová muzika, zábavné soutěže, program pro děti i ohňostroj, který ji zakončí.

Kutnohorsko:
Vinobraní na Kačině – 9. září
Kutnohorsko je kraj zaslíbený vinné révě, které se tam nesmírně daří. Tradiční akcí je společné regionální vinobraní a dožínky v krásném parku empírového zámku Kačina. Vinobraní připomíná tradici vinařství na zámku Kačina, které se zde konalo již v roce 1847. Dožínky zase oslavují konec žní a podporu místních farmářů a zemědělských podniků. Těšit se můžete na krajové speciality – nejen víno, ale i potraviny. Zábavu zaručuje příjemný doprovodný program vhodný i pro rodiny s dětmi. Organizátoři zajistili kyvadlovou dopravu z Kutné Hory a Čáslavi.

Havlíčkobrodsko:
Ledeč nad Sázavou – 19. srpna
Přestože v nádvoří hradu v Ledči nad Sázavou pořádají teprve třetí rok, získalo si řadu příznivců. Milovníci vína se mohou těšit na širokou škálu vinařů z Čech a Moravy, žaludky zaplní především lokální pokrmy. Součástí bude doprovodný hudební a zábavný program včetně workshopů a atrakcí pro děti. Začíná se od 12 hodin v sobotu 19. srpna.

Trutnovsko:
Vinobraní na Kuksu – 9. září
Pojďte si užít již 17. ročník vinobraní v romantickém prostředí barokního zámku Kuks. Koná se v sobotu 9. září od 10 do 18 hodin. Na místě na vás bude čekat zhruba 25 vinařů s více než stovkou vzorků vína i burčákem. Jedinečnou podívanou bude ve 13 hodin historická tradice, kdy poteče víno po kaskádovém schodišti jako za dob hraběte Šporka. Upomínkové předměty i dobroty budete moci zakoupit na rozsáhlém jarmarku, k tomu vám bude hrát živá hudba. Děti do 15 let mají vstup zdarma, jinak se platí 250 korun (v ceně je degustační sklenice).

Foto: Vinobraní Kuks
Foto: Vinobraní Kuks

omnimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top