Horolezectví je krásný, i když nebezpečný sport. Ti, kdo mu propadli a hodně o něm vědí, na něj nedají dopustit, ostatní nezasvěcenci vzhlížejí k horolezcům s obdivem a úctou, často s nepochopením pro jejich (možná zdánlivý) hazard se zdravím a životem. Dva různé pohledy – na jedné straně touha překonávat překážky a mít jedinečné zážitky, na straně druhé zůstat v bezpečí a ve zdraví kvůli sobě a svým blízkým… Přijďte do Kina Mnichovo Hradiště na střihový film o skupině českých horolezeckých nadšenců a poté na besedu s některými z nich.
V úterý 27. září 2022 od 18 hodin kino promítne film Chrousti na písku i velehorách. Autorem je fotograf Karel „Šedej“ Vlček, archivními filmovými záběry a fotografiemi vypráví o historii českého horolezectví od 30. do 70. let minulého století, od Českého ráje po Himálaj. Besedovat s diváky přijdou horolezci-pamětníci Jiří Čihulka, Karel „Šedej“ Vlček, „Pišta“ Berežný, Vladimír „Chroust“ Procházka jr. a MUDr. Leoš Chládek, lékař historicky první české himalájskou expedice Annapurna IV v roce 1969.
Znáte některé z těchto jmen či přezdívek? Možná ano. Kdo tedy byli a jsou „Chrousti“ Procházkové a „Šedej“ Vlček?
Nestor českého horolezectví Vladimír „Chroust“ Procházka (1918–1994) byl v civilu učitel, jinak nadšený horolezec a skaut, který získal svou přezdívku v mládí na skautských táborech, protože rád sedával v korunách stromů, a pak ji „zdědili“ i jeho synové. Otec „Chroust“ slezl jako první řadu vrcholů v Českém ráji, po válce se zaměřil na Vysoké Tatry, Alpy, Kavkaz a konečně Himálaj. První česká himálajská expedice r. 1969 pod jeho vedením dosáhla prvního úspěchu našeho horolezectví v nejvyšším pohoří světa výstupem na Annapurnu IV. Po celý svůj život se také věnoval školení budoucích horolezců a napsal učebnici Základy horolezectví, dlouho považovanou za nepřekonanou. Ironie osudu mu při tragické nehodě na Trollryggenu (hora v Norsku) vzala nadějného mladšího syna Honzu, který se na učebnici podílel...
Profesionální fotograf a novinář Karel „Šedej“ Vlček (* 1945) se již od mládí věnoval také horolezectví a jeho fotografie jsou na tento sport zaměřené. V 70. letech minulého století se jeho dokonalé černobílé snímky objevovaly v řadě prestižních zahraničních magazínů. Kromě fotografování také točil filmy, často přímo ze skalní stěny. V 80. letech získal za svůj film První sedma řadu cen, v poslední době se blýskl dalšími filmy Lezení na písku – 70. a 80. léta, a v Evropě měl i několik fotografických výstav. V 90. letech začal jezdit na kole – ne ovšem vsedě, ale vleže! Na lehokole kromě Evropy projel i obě Ameriky, Nový Zéland a velký kus Asie až do Číny. Fotografoval tedy dál, ale už „z přízemí“.
Vydejte se v našem kině do skal, nejdřív prostřednictvím filmu, potom ve vyprávění horolezců!
Zdroj: Kino Mnichovo Hradiště