Když jsme se mezi Vánoci a Novým rokem sešli v Ateliéru Galerie Konírna v Základní umělecké škole v Mnichově Hradišti s absolventy, bývalými studenty výtvarného oboru ZUŠ, zaskočila nás smutná zpráva. Věděli jsme, že jeden z nás, David Brož, statečně bojuje s vážnou nemocí. Bohužel jeho nejbližší nám přinesli zprávu, že David již není mezi námi. Jeho život skončil v pouhých 41 letech.
Velmi nás to zasáhlo, Davida jsme měli moc rádi pro jeho přátelskou povahu. Uctili jsme na místě jeho památku a zavzpomínali na společné chvíle. Brzy jsme se sešli i na posledním rozloučení v obřadní síni v Mnichově Hradišti, kam se přišli rozloučit ve velkém množství nejen výtvarníci, ale i spolužáci ze základní školy a další přátelé.
Později objevila rodina v Davidově poště neodeslaný dopis pro Evu Ševců, ve kterém projevil přání, zda by mohl mít výstavu svých prací v Galerii Konírna. Hledali jsme řešení, výstavu připravili v mimořádném termínu a slavnostně ji zahájili 1. února vernisáží, na kterou přišlo neskutečné množství návštěvníků. David byl velmi oblíben pro svou přátelskou povahu.
Na úvod vernisáže krásně hovořili poslanec Ondřej Lochman a malíř Pavel Vašíček. Oba byli Davidovými spolužáky. První ze základní školy, druhý ze SUPŠ v Turnově. Působivá byla hra na příčné flétny naší žákyně Adélky Seidlové a paní učitelky Jitky Jakubovičové.
Rodina Davida Brože zapůjčila k výstavě soubory akvarelů, olejomalby, ale i fotografie jeho prací se dřevem nábytku s intarziemi a také postavy z vyřezávaného Betléma. Šperk s broušeným kamenem zastupuje původní obor – broušení a rytí drahých kamenů.
Zveme vás tímto k návštěvě výstavy, která potrvá do soboty 4. března. Můžete ji navštívit vždy ve středu od 15 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 11 hodin nebo po domluvě v ZUŠ.
David Brož se narodil 7. července 1981 Aleně a Václavu Brožovým. Společně se sestrou Lucií žil v Mnichově Hradišti, ale silné vazby měl i k blízkým Hoškovicím. Od dětství rád navštěvoval výtvarný obor místní základní umělecké školy. Jeho další vášní bylo rybaření, pobyt v přírodě a mineralogie. K pozdějšímu studiu si zvolil Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově, obor broušení drahých kamenů. Další život a zájem o poznávání světa ho zavály do Německa a Anglie. Po návratu se se svou ženou Šárkou usadil v Toušicích u Kouřimi, postupně se jim narodily tři děti – Anička, František a Magdalénka. Svůj čas dělil mezi rodinu a své záliby, stále maloval obrazy, především přírodu a krajiny. K malování, tvůrčí činnosti, rybaření a lásce k přírodě vedl i své děti. Věnoval se také uměleckému truhlářství a řezbářství. Mnoho nábytku do svého domu si tak zhotovil sám.
Na Davida Brože nyní vzpomínáme na výstavě jeho obrazů, kreseb a fotografií. Jeho život vidíme jako naplněný prací a láskou k ostatním a takový pro nás navždy zůstane.
Eva Ševců, ZUŠ Mnichovo Hradiště