Zákonodárci chtějí zachovat stavební úřady ve městech a obcích

Ilustrační foto: fotobanka pixabay.com

Poslanecká sněmovna v prosinci projednala v prvním čtení klíčovou novelu stavebního zákona, kterou předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Cílem předkládané úpravy je změnit stavební zákon tak, aby nevznikaly nové státní úřady a bylo zajištěno rychlé, jednoduché, transparentní a pro běžného občana srozumitelné stavební řízení pod zásadou „jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko“.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce zachovat stavební úřady ve městech a obcích. Stavební úřady jsou na obecních úřadech z dobrých důvodů. Místní úředníci rozumí nejlépe podmínkám v území a jsou jim známy všechny souvislosti. Výhoda je to samozřejmě také pro občany, kteří budou mít svůj stavební úřad v území, kde chtějí stavět.

„Díky zachování rozhodování v území a nižšímu počtu úkonů, které bude stavební úřad vykonávat, a zejména díky procesní integraci a digitalizaci bude celý proces povolení stavby skutečně plynulý a rychlý,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Opouští se původně uvažovaný model centralizované státní stavební správy v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, který prosadila minulá vláda.

„Nový stavební zákon předchozí vlády Andreje Babiše nebyl kompromisním řešením a pokud by vstoupil v účinnost, znamenal by totální chaos ve výstavbě. Tím, že jsme zrušili vytvoření ‚megaúřadu‘ s osmi tisíci zaměstnanci, jsme chaosu zabránili. V době, kdy je státní rozpočet zatížen mimořádnými výdaji spojenými například s energetickou krizí vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině, zároveň ušetříme všem daňovým poplatníkům jen na jednorázových nákladech přibližně 1,4 miliardy korun,” vysvětluje Bartoš. 

I přes nutnost rychlého postupu návrh zákona prošel standardním procesem požadovaným zákonem, včetně meziresortního připomínkového řízení a vypořádání připomínek z něj vyplývajících. Navíc byl podroben důkladné analýze Legislativní rady vlády, kde byly veškeré navrhované body podrobně projednávány. Návrh byl projednán i se zástupci odborné veřejnosti, měst i komor a i zde došlo k dohodě ve většině oblastí. 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top