Na jednání zastupitelstva města Mnichovo Hradiště 2. května 2022 byl schválen nový územní plán města. Místostarosta města Jan Mareš ve zpravodaji Kamelot č. 5/2022 popsal proces jeho pořízení a to, jaké okolnosti způsobily, že na jeho schválení došlo až nyní:
„Co je vlastně územní plán? Hodně zjednodušeně má územní plán podobu barevné mapy. Konkrétní barevné plochy určují funkci dané lokality či pozemku – například to, zda na něm jsou či budou stát byty, továrny, park nebo třeba o fotbalové hřiště. Nestanovuje ale jenom to. Územní plán určuje také třeba limity pro velikost nových budov, definuje charakter konkrétních území (zda jsou určena k intenzivní zástavbě, zda se tam naopak stavět nesmí, případně za jakých podmínek je to možné), vymezuje plochy a procento zeleně anebo to, kudy povede dopravní či technická infrastruktura. Součástí tohoto dokumentu je i textová část, která popisuje a určuje veškeré regulace do odpovídajících podrobností.
Právě podrobnost může být v územním plánování dvojsečná. Při plánování většinou nevíte přesně, co v ploše vznikne, pro využití plochy definujete spíše rámec, a to tak, aby územní plán jako celek dával smysl, splňoval požadavky zadání, držel se koncepcí rozvoje nadřazeného územněplánovacího dokumentu a podkladů. V důsledku se tak jedná o jeden velký kompromis.
Historie vzniku nového územního plánu města Mnichovo Hradiště se datuje do prosince roku 2011, kdy zastupitelstvo města rozhodlo o jeho pořízení. Prvním určeným zastupitelem pro územní plán byl tehdejší starosta Arnošt Vajzr. Jako zpracovatel byla vybrána společnost SIADESIGN Liberec s.r.o. zastoupená architektem Richardem Černým. V průběhu roku 2012, tedy v období po výrazné hospodářské krizi, bylo sepsáno zadání územního plánu a rovněž schváleno zastupitelstvem. Na tomto základě vypracoval zpracovatel návrh, který v roce 2014 prošel společným jednáním a po jeho vyhodnocení byl ještě přepracován. Toho času byla pověřenou zastupitelkou pro územní plán Jana Podzimková.
V roce 2018 došlo k veřejnému projednání, kde mohla veřejnost uplatnit své námitky a připomínky. Dorazily bezmála tři stovky zájemců a vyhodnocení jejich připomínek a další následnou úpravu návrhu měl na starosti další pověřený zastupitel – Jan Mareš. V tomto období se na scéně objevil potenciální investor se zájmem o výstavbu na polích v Haškově se záměrem vybudovat tu výrobní a logistické haly a nastala doslova panika.
Díky práci odborné skupiny byly během dalších úprav návrhu územního plánu po veřejném projednání zapracovány úpravy regulace rozvojových ploch pro výrobu. Došlo však k prodlužování příprav, na což měla značný vliv rovněž pandemie covidu-19. V září 2021 se uskutečnilo opakované veřejné projednání upravených částí návrhu a následně proběhlo vyhodnocení došlých námitek a připomínek, na jejichž základě nebyla už třeba žádná úprava návrhu. S posvěcením dotčených orgánů státní správy pak bylo možné konečně územní plán 2. května předložit zastupitelstvu ke schválení.
Z výše uvedeného je zjevné, že pořízení územního plánu je samo o sobě časově náročné, a pokud do něj zasáhne změna socioekonomické situace, která se od roku 2011 změnila výrazně, strach z velkých průmyslových a dopravních záměrů a covid, může z toho najednou být deset a půl roku. Schválením nového územního plánu nyní každopádně dojde k výraznému zlepšení na poli ‚pravidel výstavby‘ na katastru města, protože původní územní plán z první dekády druhého tisíciletí už prostě neodpovídal požadavkům dnešní doby.“ Jan Mareš, místostarosta města