Ve čtvrtek 12. září se v Muzeu města Mnichovo Hradiště konalo slavnostní zahájení výstavy Josefa Bavora, regionálního výtvarníka celorepublikového významu.
Vernisáž zahájila vedoucí muzea Jana Dumková. Připomněla, že Josef Bavor je rodákem ze Lhotic, který nedávno oslavil 80. narozeniny. Kreslení a malování se věnoval už od dětství, nejprve výtvarně zachycoval zvířata, později postavy svých kamarádů a nejbližších. Základní školu absolvoval v Mnichově Hradišti, v letech 1958–1962 studoval na Střední odborné škole výtvarné v Praze a v letech 1965–1971 výtvarnou výchovu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Proslavil se hlavně jako anatomický malíř Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Během své profesní kariéry působil také jako výtvarný pedagog Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové.
Hlavní celoživotní náplní umělcovy profese byla vědecká ilustrace, spolupracoval s řadou odborných nakladatelství, a především se specializovanými klinikami a klinickými pracovišti. Kreslil do lékařských časopisů, a to jak českých, tak i zahraničních, graficky upravoval speciální odborné monografie a učebnice, maloval a kreslil výukové obrazy, tvořil ilustrace. Za jeho kresbami kostí, svalů, cév, nervů, operačních a diagnostických postupů jsou desítky hodin trpělivé práce, studia, skicování různých variant kresby a konzultací s odborníky. Denně se zde setkával s tou nejprůkaznější skutečností, to znamená s realitou lidského nitra.
Svou malířskou tvorbu, inspirovanou lékařským prostředím, mikrosvětem přírody a morfologií lidského těla, představil dosud na více než třech desítkách samostatných a desítkách společných výstav v ČR i zahraničí.
Jana Dumková také přečetla slova, kterými autora charakterizoval historik umění Josef Sůva (1934–2023): „Charakteristickým rysem Bavorových obrazů je především snaha dopátrat se hlubší podstaty věcí, dozvědět se co možná nejvíc o člověku a o přírodě a jejich vzájemných souvislostech a vztazích. Vnější viděná skutečnost tak, jak ji známe, umělce příliš nezajímá a ani neoslovuje, Bavor není plenérový malíř. Zajímají ho však jiné a podstatnější věci. Při zkoumání vztahu člověk a příroda střídavě volí a kombinuje racionální a emotivní přístupy. Jeho obrazy jsou z větší části koncipovány jako vizuální záznamy a reflexe jeho vlastních vnitřních pocitů, myšlenek a představ a mají hodnotu nezkreslené osobní výpovědi.“
Po krátkém projevu starosty města Jiřího Plíhala následovala kulturní vložka. Režisér a bývalý umělecký šéf mladoboleslavského divadla Josef Kettner zarecitoval několik myšlenek o umění za hudebního doprovodu Josefa Žemličky. „Rozumět umění není důležité. Důležité je mít z umění potěšení. A na to nejsou školy,“ citoval Josef Kettner mimo jiné slova Vladimíra Komárka.
Na závěr dostal slovo sám autor. „Návrat do míst dětství a mládí bývá pro člověka svátečním zážitkem,“ řekl a zavzpomínal především na svou předešlou výstavu, kterou měl v Mnichově Hradišti v roce 1996. „Inicioval ji můj kamarád Petr Rydval s tehdejší vedoucí muzea Hanou Báčkovou, proto tu chci vzpomenout jejich jména. Po desítkách let jsem se tu tehdy setkal také se svým učitelem kreslení Josefem Markem. Bylo to dojemné a nezapomenutelné setkání,“ zdůraznil Josef Bavor.
Výstava je přístupna až do 31. října, a to od úterý do neděle od 9 do 16 hodin během září a od úterý do neděle od 9 do 15 hodin během října.
Petr Novák
Vedoucí muzea Jana Dumková, starosta Jiří Plíhal a výtvarník Josef Bavor. Foto: Petr Novák
Starosta Mnichova Hradiště Jiří Plíhal a výtvarník Josef Bavor. Foto: Petr Novák
„Návrat do míst dětství a mládí bývá pro člověka svátečním zážitkem,“ řekl autor na vernisáži. Foto: Petr Novák
„Rozumět umění není důležité. Důležité je mít z umění potěšení. A na to nejsou školy,“ citoval Josef Kettner mimo jiné slova Vladimíra Komárka. Foto: Petr Novák
Na saxofon zahrál Josef Žemlička. Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák