Chystá se nová železniční trať z Mladé Boleslavi do Liberce. Jak se změní cestování vlakem v okolí Mnichova Hradiště?

Ilustrační foto: Petr Novák

Již zhruba tři desítky let se hovoří o plánovaném novém železničním koridoru Mladá Boleslav – Turnov – Liberec – státní hranice (polský Zawidów). Konkrétní obrysy přineslo letošní schválení studie proveditelnosti uvedené trati, kterou v květnu obstaralo Ministerstvo dopravy, konkrétně Správa železnic. Co bude znamenat realizace této studie pro cestující v našem okolí? Jak dlouho bude trvat cesta z Mnichova Hradiště do Prahy, přibydou nějaké přímé rychlíky do železničních uzlů a co se dle nárvhu změní v jízdních řádech vlaků osobních? To vše nám objasnil tiskový mluvčí Ministerstva dopravy Filip Medelský.

Jak často budou jezdit rychlíky z Mnichova Hradiště do Prahy a jak dlouho potrvá cesta? 
Navrženo je přímé spojení ve dvouhodinovém intervalu z Prahy přes Mladou Boleslav město do Mnichova Hradiště linkou R21 (Praha – Turnov – Tanvald) s cestovní dobou 62 minut mezi pražským hlavním nádražím a Mnichovým Hradištěm. Mezi stanicemi Praha, hlavní nádrazí a Mladá Boleslav, město je uvažováno s cestovní dobou 47 minut. Uvedené přímé spojení je doplněno na výsledný hodinový interval dalšími spoji se shodnými cestovními dobami, avšak s jedním přestupem mezi linkami R22B (Kolín – Liberec) a R21B (Praha – Česká Lípa) ve stanici Mladá Boleslav, město. Cestovní doba mezi Mnichovým Hradištěm a stanicí Mladá Boleslav, město by měla činit 13 minut.

Bude existovat přímé spojení z Mnichova Hradiště do Liberce?
Přímé spojení Liberce a Mnichova Hradiště zajistí navržená přímá linka R22B. Cestovní doba vlaku linky R22B z Mnichova Hradiště do Liberce by měla činit 33 minut, s nácestným zastavením v Turnově a Hodkovicích nad Mohelkou. Pobyt ve stanici Mnichovo Hradiště je předpokládán v délce 1 minuty, celková cestovní doba vlaku linky R22B mezi Mladou Boleslaví město a Libercem by tak měla činit 47 minut.

Významným železničním uzlem pro cestující například směrem na Moravu je Kolín. Bude existovat přímé spojení i tam?
Je navržena linka R22B Kolín – Turnov – Liberec s intervalem 120 minut (proklad s linkou R21 v úseku Mladá Boleslav město – Turnov a s linkou R22 v úseku Kolín – Mladá Boleslav město na výsledných 60 minut). Cestovní doba z Mnichova Hradiště do Kolína by měla činit 55 minut.

Jak bude zajištěna obsluha menších obcí na trati?
Pro obsluhu zastávek na trati mezi Mladou Boleslaví město a Turnovem přes Mnichovo Hradiště jsou navrženy dle schválené varianty linky osobních vlaků S30 a L31. V úseku Turnov – Mladá Boleslav, město s cestovní dobou 28 minut. Při vzájemném prokladu těchto linek (S 30 a L31) bude dosažen špičkový interval 60 minut. U linky S30 je počítáno se zastavením mezi stanicí Mladá Boleslav, město a Turnovem v Mladé Boleslavi – Debři, Bakově nad Jizerou, Bakově nad Jizerou (město), Mnichově Hradišti, Březině nad Jizerou, Loukově u Mnichova Hradiště a Příšovicích.

Petr Novák

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top