Dobrovolníci z našeho regionu získali ocenění Ministerstva vnitra

Nemocniční dobrovolníci nezahálejí ani v Mnichově Hradišti. Foto: Klaudiánova nemocnice
Dobrovolníci z našeho regionu získali ocenění Ministerstva vnitra. Foto: Klaudiánova nemocnice

Regionální dobrovolnické centrum Středočeského kraje nominovalo Dobrovolnické centrum Klaudiánovy nemocnice na Cenu DOBROvolnictví. Tu převzala v minulém týdnu koordinátorka dobrovolníků Zuzana Kaftanová během závěrečné konference Ministerstva vnitra k projektu Rozvoj dobrovolnictví v ČR.

„Toto ocenění má pro mne velký význam nejen proto, že Dobrovolnické centrum poprvé v historii získalo ocenění za DOBROvolnictví, ale že by tuto cenu nezískalo díky našim dobrovolníkům, kteří věnují svůj čas v nemocnici a jsou její součástí. Bez těchto dobrovolníků by dobrovolnictví v nemocnici nebylo. A je mi ctí být součástí nemocnice s prima partou,“ řekla koordinátorka mladoboleslavských nemocničních dobrovolníků.

Dobrovolnické centrum Klaudiánovy nemocnice vzniklo na podzim roku 2006 a patří v České republice mezi průkopníky tohoto projektu. Někteří dobrovolníci působí v samotné nemocnici, v Dětském centru (dětský domov pro děti do tří let) a na odděleních následné péče v Mladé Boleslavi i Mnichově Hradišti již dlouhá léta. Aktuálně působí v dobrovolnickém centru zhruba pět desítek dobrovolníků, kteří svůj volný čas věnují druhým. Například vloni to bylo neuvěřitelných 680 hodin. Jeden z dobrovolníků žije v obci u Mnichova Hradiště, přeje si však zůstat v anonymitě.

Projekt Ministerstva vnitra Rozvoj dobrovolnictví pomohl zefektivnit poskytování dobrovolnických činností v Česku. Díky projektu vznikla regionální dobrovolnická centra v krajích nebo webová stránka, které pomohly zvýšit dostupnost a zkvalitnit dobrovolnickou pomoc na celém území.  Při závěrečné konferenci projektu Rozvoj dobrovolnictví byly v úterý 31. května prezentovány výsledky hodnocení pilotního provozu regionálních dobrovolnických center i unikátní výzkumy dobrovolnictví z konce roku 2021.

Regionální dobrovolnická centra v rámci projektu zřídilo a finančně podpořilo Ministerstvo vnitra. V centrech se soustředí informace, kontakty a pomoc pro neziskové organizace, příspěvkové organizace, obce i kraje a pochopitelně i pro samotné dobrovolníky. Webová stránka nabízí aktuální informace a novinky o dobrovolnictví z celého Česka, kalendář akcí i rady, jak a kde pomáhat.

Z unikátního celospolečenského výzkumu z konce roku 2021 vyplynulo, že aktuálně se v ČR dobrovolnictví věnuje na 600 tisíc lidí a zkušenost s dobrovolnictvím (současnou či minulou) má na 1,5 milionu dospělých občanů. V průměru lidé věnují dobrovolnictví 450 tisíc hodin denně, což při přepočtu na průměrnou mzdu v ČR na konci roku 2021 vytváří hodnotu ve výši až 38 mld. Kč za rok. 

Činnost dobrovolníků je nejvíc vnímána při živelních katastrofách, pandemii či při pomoci zdravotně postiženým a nemocným v nemocnicích. Mezi časté oblasti dobrovolnických aktivit patří i dárcovství krve, zvelebování okolí nebo sousedská výpomoc. Zkušenosti a příklady dobré praxe z nelehkého období pandemie shrnuly k dalšímu využití publikace „Nové přístupy v komunikaci a prezentaci. On-line prostředí pro rozvoj vzdělávání v dobrovolnictví – zkušenosti a praxe“ a „Dobrovolnictví v době pandemie“. Projekt Ministerstva vnitra Rozvoj dobrovolnictví je spolufinancován z Evropského sociálního fondu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top