KOMENTÁŘ: Na děravou střechu v domově pro seniory kýble a hadry, na novou tenisovou halu 80 milionů?

Domov Modrý kámen, 20. ledna 2021. V té době v domově nejen vrcholila pandemie onemocnění covid-19, ale v plné síle se ukázal dlouhodobě neřešený problém s technickým stavem budovy. Foto: Petr Novák

Mnichovo Hradiště připravuje u Jizery velkolepý sportovní a relaxační areál. Nová tenisová hala, nové zázemí a hřiště pro fotbalový klub s wellness, hřiště na plážový volejbal, hokejbal, pétanque, minigolf, in-line okruh, amfiteátr, skluzavky, trampolíny… Orientační celkové náklady 212 milionů korun. Z toho jen 80 milionů bude stát tenisová hala.

A nyní se podívejme na fotografii, která ukazuje situaci v Domově Modrý kámen, mnichovohradišťském domově pro seniory, 20. ledna 2021. V té době v domově nejen vrcholila epidemie onemocnění covid-19, ale v plné síle se ukázal také dlouhodobě neřešený problém s technickým stavem budovy. Budovy, která je v majetku města. Samotný domov je sice zřízen Středočeským krajem, ale zhruba polovina jeho obyvatel je původem z Mnichova Hradiště nebo obcí v obvodu jeho rozšířené působnosti. Už více než dvacet let trvají dohady o tom, kdo a do jaké míry má opravy budovy financovat. Za tu dobu se vystřídalo už několik vedení města, kraje i domova, ale problém dosud nebyl vyřešen.

Jak je možné, že se najde 212 milionů na stavbu volnočasového areálu, ale v Domově Modrý kámen, kde žije 101 nemohoucích seniorů, se za deště doteď řeší díry ve střeše přistavením kýblů a hadrů? Kompletní oprava střechy by přitom vyšla „jen“ asi na 4–8 milionů. Na další drobné opravy a vybavení v domově se po tisícovkách skládají rodiny klientů. 

V žádném případě nechci záměr města vybudovat volnočasový areál zpochybňovat. Přeji sportovcům i všem, kteří se chtějí bavit a bezstarostně relaxovat, aby areál vznikl, ale copak nikdo nevidí ten nepoměr?

Nutné je zdůraznit, že problém se netýká jen Mnichova Hradiště. I v jiných městech jde do sportu neúměrně více peněz než do sociálních služeb. 

Samozřejmě lze namítnout, že na stavbě volnočasového areálu se bude podílet více subjektů, budou využity možnosti dotací, investice budou rozloženy do několika let… Ale přesně tyto postupy lze přece využít i v případě Domova Modrý kámen. Stačí jen chtít a upřít k němu pozornost. Nelze říct, že by se město nevěnovalo Modrému kameni vůbec, ale zmíněný nepoměr investic je nápadný.

V žádném případě nechci, aby můj komentář vyzněl jako slepá kritika města. Naopak si vážím všeho, co všechno ve městě za osm let, kdy je v jeho čele současný starosta, vzniklo nebo bylo rekonstruováno. Ale právě proto by bylo na čase inspirovat se všemi těmito investicemi i v dosud spíše opomíjené oblasti, kterou jsou sociální služby.

Petr Novák, šéfredaktor webu mnichovohradistsko.cz, v letech 2019–2021 ředitel Domova Modrý kámen

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top