Na některá sběrná místa v Bakově nad Jizerou byly v minulosti umístěny větší nádoby na kovy, tzv. zvony, aby nahradily ty menší plastové. Někde však tyto malé nádoby přetékají, a přitom pár kroků vedle stojí téměř prázdný zvon. Tak si pojďme připomenout, jak kovy správně třídit.
Zdálo by se, že je plastová popelnice přeplněná. Ale… pár kroků od ní je zvon na kovy zaplněný jen z 25 %; plechovky od piva, plechovky z lehkého kovu nejsou sešlápnuté a velkou část popelnice tak plní vzduch; pytlík od kočičího krmení z kombinovaného materiálu, platíčka od léků ani nepotřebný papiňák sem prostě nepatří.
Jak tedy správně třídit kovy, aby to dávalo smysl?
- SEŠLÁPNOUT!!! SEŠLÁPNOUT!!! SEŠLÁPNOUT!!!, kde to jde bezpečně.
- Začít používat zvon, tam lze jedním otvorem vkládat jednotlivé kusy, z druhé strany kusy o něco větší nebo sem nasypat více kusů z nevelikého pytle.
- Objemnější kusy nebo větší množství, prosíme, odvezte do sběrného dvora.
- Recyklační symboly na obalech nám napoví. Kovové obaly jsou označeny recyklačním symbolem trojúhelníku a číslem v rozmezí 40–49.
Do kontejnerů na kovy patří:
- jen obaly z lehkých kovů a drobné kovové předměty, tj. plechovky, konzervy, alobal, hliníkové uzávěry, víčka od jogurtů, hřebíky, šroubky, kancelářské svorky, zcela vyprázdněné aerosolové nádoby (spreje např. od deodorantů, šlehaček apod.)
Do kontejnerů na kovy nepatří:
- obaly kombinované z více materiálů (na obalech označeno trojúhelníčkem a písmeny C/PP, C/PE apod.), plechovky od barev a chemikálií, objemné předměty (trubky, roury, hrnce, plechy), nože – to vše odvezeme do sběrného dvora; baterie, elektroodpad – na to jsou jiné nádoby
Staré kovy jsou ceněnou druhotnou surovinou. Jejich tříděním a recyklací výrazně šetříme životní prostředí.
Děkujeme, že třídíte!
Pavla Lukešová, referentka životního prostředí, Městský úřad Bakov nad Jizerou