Mladá Boleslav získala dokumenty z pozůstalosti mnichovohradišťského rodáka Karla Mattuše

Zdroj: mb-net.cz

Město Mladá Boleslav získalo ze soukromých sbírek dokumenty z pozůstalosti právníka a politika Karla Mattuše, mnichovohradišťského rodáka. Dokumenty budou sloužit k prezentaci města a budou veřejnosti přístupné při různých výstavách spojených s historií regionu.

Karel Mattuš (1836–1919) byl český právník a staročeský politik. Narodil se 21. května 1836 v Mnichově Hradišti čp. 38 jako syn lékaře Karla Mattusche a jeho ženy Antonie, roz. Svobodové. V letech 1865–1889 působil v městské a okresní samosprávě v Mladé Boleslavi (obecní tajemník, obecní zastupitel a okresní zastupitel, v letech 1870–1889 starosta Mladé Boleslavi). V letech 1866–1893 zasedal s přestávkami v Českém zemském sněmu za staročeskou stranu (nejprve za města Turnov, Mnichovo Hradiště a Bělá pod Bezdězem, poté za Mladou Boleslav a Nymburk) a po ukončení pasivní rezistence roku 1879 rovněž v Říšské radě; pracoval především v rozpočtovém a branném výboru a měl podíl na finančním, sociálním a železničním zákonodárství Taaffeho vlády. Po porážce staročechů v roce 1890 přijal místo ředitele Zemské banky království Českého, po smrti Riegra byl zvolen předsedou staročeské strany. Během první světové války předsedal Národnímu výboru. Byl oceňovaný pro hluboké odborné znalosti, řečnické a vyjednávací schopnosti a korektní jednání s oponenty.

Osobnost Karla Mattuše byla v minulosti několikrát připomínána. Na jeho rodném domě v Mnichově Hradišti byla 31. října 1920 odhalena pamětní deska. 28. května 1936 se v Hradišti konala slavnost při příelžitosti jeho stého výročí narození.

Velký význam měl mnichovohradišťský rodák pro město Mladá Boleslav. A proto na základě posudku a ocenění dokumentů toto město odkoupilo pozůstalost, která zahrnuje mimo jiné Diplom čestného občanství, udělený mladoboleslavskou radou dne 12. listopadu 1883. Součástí složky je též korespondence související s udělením Řádu železného kříže z roku 1887 a Řádu Františka Josefa, včetně potvrzení o udělení tohoto řádu, z roku 1907 (celkem tři dopisy, dvě obálky a jedna jmenovací listina).

„Jedná se o soubor unikátních památek na Mattuše samého, které dokládají jeho ocenění jak na úrovni města Mladá Boleslav, tak i na úrovni rakouského státu, projevené udělením obou řádů,“ poznamenal náměstek mladoboleslavského primátora Daniel Marek.

Zdroj: mb-net.cz

 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top