Muzeum zve 2. června na výlet do sklářské dílny a vodní elektrárny

Muzeum zve 2. června na výlet do sklářské dílny a vodní elektrárny
Muzeum zve 2. června na výlet do sklářské dílny a vodní elektrárny

I letos Muzeum města Mnichovo Hradiště srdečně zve k vlastivědnému výletu, který pořádá ve spolupráci s mnichovohradišťským Klubem českých turistů. Tentokrát budou cílem obce Loukovec a Hubálov.

Sraz účastníků, kteří se vydají na společnou cestu, je stanoven na 7.45 hodin před budovou vlakového nádraží v Mnichově Hradišti. Společně se v 8.08 hodin vlakem vydáme směr Březina, odkud pěšky podél řeky Jizery dojdeme do Loukova. Zde navštívíme Rohanskou hrobku, která se nachází při východní straně kostela Nejsvětější Trojice a která zde byla zřízena přesně před 200 lety.

Úvozovou cestou mezi loukami a poli, lemovanou ovocnými stromy, budeme pokračovat k soše sv. Josefa s výhledy na Český ráj, hřebeny Krkonoš a Ještědsko-kozákovský hřbet. V samotném Loukovci navštívíme barokní kostel Povýšení sv. Kříže, dvůr bývalého zámku, malé občerstvení bude možné v místním obchodě.

Následně sestoupíme do údolí řeky Jizery, do Hubálova. Ve zdejším ‚‚Crystal Valley‘‘ nás přivítají manželé Eva a Karel Urbanovi ve své sklářské dílně, kde již 33 let úspěšně ručně tvoří skleněné figurky a další výrobky ze skla pod značkou Urbanglass. Poté navštívíme také nejstarší vodní elektrárnu Hyblerových na řece Jizeře s dochovanou Francisovou turbínou. Zblízka také pohlédneme na nový jez. Poté se společně vydáme na zpáteční cestu do Hradiště.

Začneme ji tak, že se na druhou stranu řeky Jizery přebrodíme, a to v místech historického přívozu. Pokračovat budeme navazujícím původním úvozem a turistickou cestou od pravěkého hradiště Hradec ke sv. Vojtěchu u Podolí. Vzpomeneme na zdejší školu a Valdštejnský panský dvůr Arnoštice. Asi 10 kilometrů dlouhou nenáročnou trasu zakončíme u kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti, kde si připomeneme letošní 310. výročí zde konaných poutí.

Na cestu se můžete samozřejmě vydat i po vlastní ose a připojit se k nám na trase. V případě potřeby lze využít kontaktní telefon uvedený na plakátu a v den konání akce telefonicky zjistit, kde se právě bude výprava nacházet.

Kontakt: muzeum@mnhradiste.cz, 720 981 281

Zdroj: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top