Nemocniční dobrovolníci vloni nezaháleli ani v Mnichově Hradišti

Nemocniční dobrovolníci vloni nezaháleli ani v Mnichově Hradišti. Foto: Klaudiánova nemocnice

Ačkoliv byl rok 2021 ve znamení pandemie covid-19, dobrovolníci mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice svoji činnost nezastavili. Celkem věnovali nemocnici, včetně oddělení následné péče v Mnichově Hradišti, neuvěřitelných 680 hodin.

Od ledna do května byly aktivity utlumeny na minimum s ohledem na epidemiologická opatření. Následně se konala řada jednorázových akcí: například výlety s dětmi z Dětského centra (dobrovolníci s dětmi strávili 289 hodin), Mezinárodní den seniorů na odděleních následné péče v Mladé Boleslavi i Mnichově Hradišti, jarní a podzimní dobrosbírky, canis odpoledne se psy nebo druhý ročník akce Hledáme ježíšky. Přes čtyři desítky dobrovolníků věnovaly těmto akcím více než 400 hodin. Individuálními návštěvami u pacientů dobrovolníci rozdali 62 hodin radosti. Navštívili přibližně 180 pacientů.

Dobrovolníci také zajišťují provoz pojízdné knihovny: jezdili téměř třicet hodin a najeli po nemocnici okolo deseti kilometrů.

Osm čtyřnohých terapeutů darovalo pacientům přes osmdesát hodin své energie a lásky na pěti odděleních.

Nejúspěšnější akcí bylo hledání Hledání ježíšků. Díky aktivnímu zapojení veřejnosti, kdy lidé nosili dárky pro pacienty, mohli dobrovolníci rozdávat vánoční dárky. „Podařilo se nám nashromáždit takové množství balíčků, překvapení a přání, že se kromě pacientů oddělení následné péče v Mladé Boleslavi a Mnichově Hradišti dostalo i na pacienty, kteří byli hospitalizovaní na Štědrý den. Nezapomněli jsme ani na klienty v rámci nemocniční Domácí péče,“ řekla koordinátorka nemocničního dobrovolnického centra Zuzana Kaftanová.

Dobrovolnické centrum Klaudiánovy nemocnice vzniklo na podzim roku 2006 a patří v České republice mezi průkopníky tohoto projektu. Nyní dobrovolnické centrum vede koordinátorka dobrovolníků Zuzana Kaftanová. Někteří dobrovolníci působí v samotné nemocnici, v Dětském centru (dětský domov pro děti do tří let) a na odděleních následné péče i řadu let. Aktuálně působí v dobrovolnickém centru celkem 51 dobrovolníků, kteří svůj volný čas v loňském roce věnovali druhým. Jeden z dobrovolníků žije v obci u Mnichova Hradiště, přeje si však zůstat v anonymitě.

Dobrovolnické centrum má čtyři programy:

  • Program Dobrovolníci v dětském centru je směřován do Dětského centra v Gellnerově ulici v Mladé Boleslavi. Dětské centrum poskytuje zdravotní, sociální a výchovné služby dětem, o které se jejich rodiče nemohou nebo nechtějí starat. Dobrovolníci za dětmi dochází pravidelně na individuální návštěvy nebo pořádají jednorázové akce, jako jsou výlety, zdobení muffinů, dlabání dýní nebo Mikuláš.
  • Program Dobrovolníci v nemocnici je soustředěn na lůžková oddělení:  JIP, interna, chirurgie nebo dětské oddělení. Dobrovolníci dochází za dětskými i dospělými pacienty.  Zpříjemňují pacientům čas, jsou „společníky u lůžka“. S pacienty si povídají, předčítají jim nebo hrají deskové hry. Součástí tohoto programu je i pojízdná knihovna, kdy dobrovolníci rozvážejí po lůžkových odděleních vozík s knihami a nabízí knihy a časopisy k přečtení.
  • Program Dobrovolníci v oddělení následné péče (dříve „LDN“) funguje v areálu nemocnice v Mladé Boleslavi a v Mnichově Hradišti. Dobrovolníci se snaží zmírňovat osamělost pacientů, vyplňují jejich čas v nemocnici a posilují duševní pohodu klienta.
  • Terapie (s) mazlíčkem je dobrovolnickým programem založeným na principu canisterapie, který v Klaudiánově nemocnici funguje již od roku 2011. Jde o pozitivní působení psa na zdraví a psychiku člověka. V současné době působí v nemocnici celkem osm canisterapeutických týmů (pes + majitel = canisterapeutický tým).

Do června 2021 působili v Klaudiánově nemocnici navíc takzvaní covidoví dobrovolníci, kteří se poprvé zapojili v listopadu 2020. Za tuto dobu odpracovali přes 600 dobrovolnických hodin. Řada z nich se zapojila nejen na jednotlivých odděleních, ale také v očkovacím centru nebo na technickém oddělení. „Především personál si velmi pochvaloval pomoc na lůžkových odděleních, kde pomáhali se vším, co bylo potřeba. Například dezinfikovali, převlékali postele nebo pomáhali s roznosem jídla pro pacienty. Díky tomu měl kvalifikovaný zdravotní personál více času věnovat se péči o pacienty,“ řekl předseda představenstva nemocnice Ladislav Řípa.

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top