Ve čtvrtek 8. září byla v Muzeu města Mnichovo Hradiště slavnostně zahájena výstava Závodníci Bobkovi. Fotografiemi, videi a unikátními předměty připomíná nejen úspěšné roky automobilových závodníků a legend motorsportu, Václava Bobka st., Jaroslava Bobka a Václava Bobka ml., ale i osudy ostatních členů rodiny.
Hlavním hostem podvečera byl pamětník Eduard Líhař. „Když jsem nastoupil v roce 1961 do Česany, pamatuji první setkání s Václavem Bobkem jako mistrem,“ zavzpomínal Eduard Líhař, který posléze jako mechanik s Václavem Bobkem dlouhá léta spolupracoval. Na vernisáži připomněl i další kolegy a závodníky.
Šéf restaurátorské dílny Škoda muzea v Mladé Boleslavi Michal Velebný, který se na výstavě výrazně podílel, má na Bobkovy vzpomínky dokonce již z útlého dětství. „Rodina Bobkova je fenomén. Znal jsem je už jako malý kluk. Můj táta a strýc jim připravovali motory do závodních aut,“ podělil s přítomnými hosty se svými vzpomínkami Michal Velebný.
Za město Mnichovo Hradiště se vernisáže zúčastnil místostarosta Jiří Plíhal a přítomní byli pamětníci motorismu, přátelé závodníků i zástupci rodiny Bobkových.
Výstava na fotografiích a videích představuje nejen různé typy vozů Škoda, např. Škoda 1100 OHC Coupé, Škoda 440 – Spartak, Škoda Spider 728 S nebo Formule 3, kterými Bobkovi absolvovali desítky závodů v Čechách (Brno, Rosice, Most, Jičín, Mladá Boleslav atd.) i zahraničí (Le Mans, Tour d´Europe, Alpská Rallye, Shell 4000 Rallye Kanada, Monte Carlo atd.), ale i bohaté informace a fotografie ze soukromého života závodníků, připomínky sportovních úspěchů a také řadu autentických předmětů.
S myšlenkou připomenout závodníky Bobkovy přišli Jan Splídek, Eduard Líhař a František Salamacha a spolu s Muzeem města Mnichovo Hradiště se na její přípravě zápůjčkami předmětů či svou prací podíleli Vilma Barusová, Václav Bobek mladší s partnerkou Evou, Stanislav Dumek, Vlasta Frydrychová, Ondřej Hašek, Tomáš Hervert & Automuzeum Svět Škodovek, Stanislav Hnízdil, Jiří Janoušek, Aleš Jirásek & Air Design s. r. o., Eva Kolomazníková, Miroslav Kolomazník, Milena Kunová, Otakar Lender, Jana Meyer, Tomáš Paclt, SOU Hubálov, ŠKODA Muzeum, Tiskárna MS Polygrafie s. r. o., Rudolf Tvrdý, Michal Velebný a Josef Vocásek.
Výstava v muzeu (ve 2. patře zámku Mnichovo Hradiště) potrvá až do 30. října. Navštívit ji můžete od úterý do neděle od 9 do 16 hodin.
Doprovodné akce k výstavě
Doprovodný program k automobilové výstavě je připraven na sobotu 17. září 2022, kdy se na náměstí v Mnichově Hradišti koná Sousedská slavnost. Na parkovišti u Klášterského hostince u Karlových Varů budou vystavena historická závodní auta Bobkových. Stánek muzea na Sousedské slavnosti bude rovněž tematicky zaměřen a cílit bude především na děti, které dostanou možnost vyrobit si předmět inspirovaný automobilovými závody. Součástí doprovodného programu bude rovněž beseda s Eduardem Líhařem, který bude v úterý 4. října od 18 hodin v městském kině v Mnichově Hradišti vyprávět o automobilových závodech a představí rovněž řadu unikátních fotografických a video materiálů.
O závodnících Bobkových
Příběh Václava Bobka staršího (1914–1980) je příběhem splněného snu. Z chlapce, který snil o studiu elektrotechniky, byl fanouškem motorismu a ještě předtím, než získal řidičský průkaz, si přivydělával rozvážením zboží starým nákladním vozem, se stal nejen úspěšný závodník, který stál u zrodu československého automobilového sportu, ale nakonec také vedoucí sportovního oddělení automobilky Škoda.
Jako mechanik svého staršího bratra začínal Jaroslav Bobek (1928–2007), který rovněž zakotvil ve Studijním a vývojovém oddělení Škoda. Ten za volanty závodních speciálů sedal 25 let a vrchol své závodnické kariéry zažíval se Škodou 130 RS. Rovněž je spoluautorem otevřeného závodního speciálu Spider.
Václav Bobek mladší (* 1944), třebaže pocházel z motoristického prostředí a v automobilce začínal na dílně svého otce, si musel cestu na závodní okruhy prošlapat sám. Prý aby to neměl příliš snadné. I z něj se stal uznávaný závodník, několikanásobný mistr republiky a jezdec, který se v roce 1970 automobilce Škoda na mistrovství Evropy postaral o tehdejší největší úspěch firmy v poválečném období.
Více informací se dočtete na webu muzea.
Šéf restaurátorské dílny Škoda muzea v Mladé Boleslavi Michal Velebný, místostarosta Mnichova Hradiště Jiří Plíhal a vedoucí Muzea města Mnichovo Hradiště Jana Dumková. Foto: Petr Novák
Hosté vernisáže. Foto: Petr Novák
Vlevo Jana Dumková, uprostřed Eduard Líhař. Foto: Petr Novák
Na výstavě je k vidění řada autentických předmětů. Foto: Petr Novák
Na výstavě je k vidění řada autentických předmětů. Foto: Petr Novák
Nechybí ani panely s podrobnými informacemi o historii celé rodiny. Foto: Petr Novák
Díky úsilí nadšenců se podařilo nashromáždit velké množství unikátních připomínek závodníků. Foto: Petr Novák
Díky úsilí nadšenců se podařilo nashromáždit velké množství unikátních připomínek závodníků. Foto: Petr Novák
Díky úsilí nadšenců se podařilo nashromáždit velké množství unikátních připomínek závodníků. Foto: Petr Novák
Nechybí samozřejmě ani fotografie ze závodů. Foto: Petr Novák
Nechybí samozřejmě ani fotografie ze závodů. Foto: Petr Novák
Pamětníci díky některým fotografiím zavzpomínali na své kolegy a přátele. Foto: Petr Novák
Mohlo by vás také zajímat: