Dnes uplynulo 60 let od úmrtí učitele, vlastivědného pracovníka, prozaika a básníka Jaroslava Podobského, neodmyslitelně spjatého s celým Českým rájem, působícího mimo jiné na obecné škole Bakově nad Jizerou a krátce také v Mnichově Hradišti.
Jaroslav Podobský se narodil 22. dubna 1895 v Rovensku pod Troskami čp. 311. V letech 1910–1914 absolvoval Učitelský ústav v Jičíně. První své učitelské místo přijal v Mnichově Hradišti. Avšak 15. prosince narukoval k 94. pěšímu pluku, který byl zařazen na italskou frontu. V červnu 1918 byl Podobský zajat a posléze vstoupil do 35. pěšího pluku čs. legií v Itálii. Z vojenské služby se vrátil na počátku srpna 1919. V následujícím školním roce učil na obecné škole v Bakově, odkud byl přeložen po dvou letech do Šumburku. Do Bakova se opět vrátil v roce 1923. Jako odborný učitel působil na zdejší měšťanské škole chlapecké až do roku 1936, kdy byl na svou žádost v rámci redislokace přeložen na měšťanskou školu do svého rodiště. Za války byl jako bývalý legionář dán do výslužby. Po osvobození se opět k učitelství vrátil.
Alois Havel ve svém nekrologu v roce 1962 v periodiku Bakovsko výstižně vyjádřil charakterové rysy Jaroslava Podobského: „Miloval učitelské povolání, přírodu, tichá oblaka i neklidnou Jizeru, měl rád lidi.“ Podobský byl člověk jemný, citlivý, s vnímavým pohledem přijímal krásy svého domova. Po celý svůj život nosil v srdci jímavé vize svého rodného kraje mezi Kozákovem a Troskami. Hloubka rodových tradic, sahajících až do 17. století, schopnost přijímat historii romantickými představami i osobní nostalgií a zvláště stylistická obratnost jej přivádějí k reflexní lyrice. Tématem jeho básní nemůže být nic jiného než Český ráj. Tomuto kraji proto věnoval i svou první básnickou sbírku Z Českého ráje, kterou vydal v roce 1933. Básně Kozákov, Tatobitská lípa, Rovensko, Trosky, Tábor, Kost, Hrubá Skála, či Mužský jednoznačně dokumentují památná místa tohoto kraje. Do sbírky jsou zařazeny i dvě básně z okolí Bakova: Zvířetice a Klokočka.
Bakovští pamětníci popisovali, jak se učitel Podobský velice často vydával na své oblíbené procházky k Dolánkám či ke Zvířeticím, aby odtud, z kopců nad Bakovem, shlížel ke Troskám, k Turnovu a Kozákovu.
V Bakově vznikly ještě další básně, které postupně vydal ve sbírkách Pod rodným nebem, Stromy nad řekou, zatímco pobyt v rodném Rovensku jej inspiroval ke sbírkám Domov můj, Nezvěstný čas či Básně na Trosky.
Jaroslav Podobský měl neobyčejné jazykové nadání. Ovládal celkem šest evropských jazyků a velmi se zajímal i o studium umělých jazyků snaha po rozšíření pomocného světového jazyka jej vedla ke studiu umělých jazyků esperanto, ido a occidental.
Nezměrné úsilí věnoval Podobský historickému bádání rodného města, Trosek a otcova rodiště Tatobit. Vydal na toto téma několik publikací.
Z oblasti umělecké prózy mu byla blízká pohádka i povídková tvorba. Z vydaných si připomeňme především Prstýnek se smaragdem, O skalním jezeru, O kouzelném amatystu, Poklad na Troskách, V záři pyropů, Strážný oheň.
Zemřel 28. září 1962 ve svém rodišti, v milovaném kraji pod Troskami.
Zdroje: