Účastníci vlastivědného výletu si prohlédli kostely, areál loukoveckého zámku, hydroelektrárnu i sklářskou dílnu

Foto: organizátoři

Hojný zájem o pestrou regionální historii zdejšího kraje velmi mile překvapil organizátory vlastivědného výletu, který se uskutečnil v neděli 2. června v režii Muzea města Mnichovo Hradiště a zdejšího odboru Klubu českých turistů. V letošním roce byly cílem obce Loukov a Loukovec s Hubálovem. Itinerář trasy připravil a komentovaně jí provázel Karel Hubač.

Část účastníků vyrazila ráno vlakem do Březiny. Zde a následně v průběhu dopoledne se postupně přidávali další zájemci o připravený program na trase. Prvním cílem byl Loukov a zdejší v jádru goticko-renesanční kostel Nejsvětější Trojice. Zde si účastníci prohlédli například dochovanou křtitelnici z roku 1582 a interiér Rohanské hrobky. Na přilehlém hřbitově vzpomněli na místní rodačku Miladu Paulovou. Starou úvozovou takzvanou Zelenou cestou, jež je historickou hranicí mezi obcemi, pokračovali k soše sv. Josefa s vyhlídkou do širého okolí.

V Loukovci si výletníci prohlédli interiér barokního kostela Povýšení sv. Kříže a podívali se do areálu zdejšího zemědělského družstva, tedy do míst původního panského poplužního dvoru, respektive v jádru renesančního, dochovaného raně barokního loukoveckého zámku.

Následoval sestup do údolí řeky Jizery, do Hubálova, místní části Loukovce. Zde se program zaměřil na historii zdejšího vodního mlýnu a na továrny, jednak mechanickou tkalcovnu Josefa Johna, z počátku 20. století, jednak na výrobu skla, započatou zde Antonínem Hopem již v roce 1925. Připomenuta byla také osobnost Ing. Břetislava Hyblera, majitele továrenského komplexu od roku 1935, který částečně pronajímal dalším firmám. Manželé Eva a Karel Urbanovi pak přivídali účastníky ve své rodinné sklářské dílně, kde již 33 let úspěšně ručně tvoří skleněné figurky a další výrobky ze skla pod značkou Urbanglass.

Unikátní byla prohlídka rodinné hydroelektrárny Hyblerových, nejstarší malé vodní elektrárny na řece Jizeře, s dodnes funkčními Francisovými turbínami z roku 1904 a 1939. Po překonání dravého vodního toku se pak všichni vydali původním úvozem, v úpatí pravěkého hradiště Hradec, na zpáteční cestu. Vedla polní cestou, historickou zemskou stezkou, k soše sv. Vojtěcha u Podolí, nově instalované v roce 2018.

Celý článek najdete na webu muzea.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top