I přes mírně deštivé počasí dorazily v pondělí 13. listopadu desítky lidí na slavnostní otevření lávky přes Jizeru. Program začal ve 14 hodin na levém břehu Jizery, v sousedství výrobního závodu společnosti Kofola.
Mezi hlavními hosty byla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková a středočeský radní pro dopravu Petr Borecký. Spolu s nimi přestřihli pásku zástupci Mnichova Hradiště a Kláštera Hradiště nad Jizerou, tedy sídel, která lávka spojuje. Z Mnichova Hradiště to byli starosta Jiří Plíhal a místostarosta Ondřej Lochman, z Kláštera starosta Jiří Navrátil.
Nechyběli zástupci Sdružení Český ráj, projektových kanceláří Vaner, Link projekt a MDS Projekt a stavební společnosti Brex. V neposlední řadě dorazili také zástupci okolních měst a obcí, například náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška, starostka Ptýrova Milena Koštejnová, starostka Bakova nad Jizerou Jana Blechová či starosta Svijan Petr Felkner.
Přemostění má svou historii
V místě, kde dnes stojí nová lávka, existovalo přemostění v různé podobě od druhé poloviny 19. století až do devadesátých let 20. století. Po demolici železného mostu v roce 1990 se však místní museli ve směru na Klášter spokojit s jediným mostem, a to tím v Klášterské ulici, případně se do sousední obce dostávat přes silniční most na komunikaci II/268, která je frekventovaným hlavním tahem na Mimoň. Myšlenkou na obnovu mostu na Černé silnici, jenž by přispěl k větší prostupnosti krajiny kolem města a usnadnil cestování mezi obcí Klášter Hradiště nad Jizerou a Mnichovým Hradištěm, se začali starostové obou sídel zabývat v roce 2018.
„S klášterským starostou Jiřím Navrátilem to začalo vzájemným hecováním. Pro společný projekt lávky jsme však v Hradišti i na Klášteře našli podporu v zastupitelstvech a v roce 2018 jsme symbolicky na kamenném mostě přes Jizeru podepsali memorandum o spolupráci,“ vzpomíná tehdejší mnichovohradišťský starosta Ondřej Lochman. Lávka se tak stala společným projektem sousedících obcí a předmětem memoranda byl závazek, že se obě sídla o náklady na výstavbu rovným dílem podělí.
Ještě v roce 2018 proběhly průzkumné práce a vznikla studie proveditelnosti lávky, kterou realizovala projektová kancelář Vaner. O rok později firma Link projekt vypracovala projektovou dokumentaci. V roce 2020 získal projekt stavební povolení. O rok později byl vysoutěžen zhotovitel stavby, který stavbu v březnu 2022 zahájil. Tempo prací však neodpovídalo harmonogramu, komunikace vázla a nakonec zcela utichla. Firma následně skončila v insolvenci a město s ní vypovědělo smlouvu. Nanovo se práce rozběhly letos na jaře, kdy se do práce pustil nový dodavatel, stavební firma Brex, v jehož režii už lávka pro pěší a cyklisty vznikla podle plánu.
Na mnichovohradišťské straně navazuje na Černou silnici u areálu Kofoly, na druhé straně pokračuje mezi poli asi 320 metrů dlouhou cyklostezkou, která lávku propojí se stávající asfaltovou komunikací. Přestože se jedná o lávku, rozměry stavby jsou úctyhodné, délka přemostění činí 43,9 metru, celková délka mostu je 51,9 metru. Stavba je 3,8 metru široká, volná šířka pro pohyb na mostě činí rovné 3 metry.
Náklady na stavbu činily 16 milionů korun. Projekt získal podporu Nadačního fondu Škoda Auto (500 tisíc korun) podpořil jej rovněž Středočeský kraj (1,8 milionu Kč) a zejména Státní fond dopravní infrastruktury (10,2 milionu korun).
Součást Greenway Jizera
V budoucnu by se lávka měla stát součástí připravované cyklostezky Greenway Jizera. K tomu, aby se stezka stala kompletní a pohodlnou, ale zatím chybí několik kroků. „Odsud potřebujeme dobudovat cyklostezku na hranici Libereckého kraje, tedy přes Mohelnici nad Jizerou a Loukov až do Svijan. V Libereckém kraji na ni naváže trasa ze Svijan do Turnova, která už má stavební povolení. Středočeský kraj připravuje teprve studii. V opačném směru se potřebujeme dostat do Bakova, kde už nám chybí jen jedna část, která by se měla stavět příští rok,“ upřesnil Ondřej Lochman.
Dvě lávky a jeden most
Mnichovo Hradiště dokončuje v letošním roce dvě lávky. Jak zdůraznil starosta Jiří Plíhal, obě byly přáním obyvatel. Druhou lávkou se dostanete z Mnichova Hradiště přes dálnici D10 na vrch Horka. Bude hotova v průběhu listopadu a otevřena ještě před Vánocemi.
„Vybudování obou lávek významně zpřístupňuje krajinu – místní si díky nim zkrátí cestu nebo dokonce zvolí jako dopravní prostředek místo auta jízdní kolo, turistům pak díky lávkám nabídneme nové trasy a nová místa k objevování,“ vysvětlil starosta Jiří Plíhal.
Další významnou mostní stavbou v okolí je most na silnici II/268 směrem Mimoň, který staví Středočeský kraj. Hotový by měl být příští rok na podzim.
Po přestřižení pásky rovnou na vlastivědnou procházku
Po projevech hostů a přestřižení pásky následovala tříkilometrová vlastivědná procházka za památkami, příběhy a regionální historií, kterou organizovalo Muzeum města Mnichovo Hradiště. Průvodcem byl jeho pracovník Karel Hubač. Od lávky se účastníci vydali na Klášter, kde navštívili opravený kostel Narození Panny Marie, kryptu cisterciáckého kláštera a nádvoří Pivovaru Klášter. Poté se vydali po silnici zpět do Mnichova Hradiště. Cestou si od Karla Hubače vyslechli zajímavosti o prusko-rakouské válce v roce 1866, kamenném mostu přes Jizeru, mnichovohradišťských plovárnách, lesoparku a báchorkách, které inspirovaly zdejší cyklus dřevěných soch, nebo o židovském hřbitově, jenž právě prochází revitalizací. Vycházka byla zakončena opět u lávky.
Mohlo by vás také zajímat:
Novou lávku přes Jizeru slavnostně otevřela hejtmanka a další vzácní hosté. Foto: Petr Novák
Novou lávku přes Jizeru slavnostně otevřela hejtmanka a další vzácní hosté. Foto: Petr Novák
Hejtmanka Petra Pecková a starosta Mnichova Hradiště Jiří Plíhal. Foto: Petr Novák
V popředí místostarosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, v pozadí středočeský radní pro dopravu Petr Borecký a hejtmanka Petra Pecková. Foto: Petr Novák
Starosta Kláštera Hradiště nad Jizerou Jiří Navrátil, v pozadí Jiří Plíhal. Foto: Petr Novák
Hejtmanka Petra Pecková. Foto: Petr Novák
Středočeský radní pro dopravu Petr Borecký. Foto: Petr Novák
Obchodně technický ředitel firmy Brex Ladislav Vodička. Foto: Petr Novák
Středočeský radní pro dopravu Petr Borecký a hejtmanka Petra Pecková. Foto: Petr Novák
Lávka se otevřela veřejnosti. Foto: Petr Novák
Někteří z hostů se na lávce vyfotografovali. Foto: Petr Novák
Procházka po nové lávce. Foto: Petr Novák
Pohled od lávky směrem na Klášter. Foto: Petr Novák
Po slavnostním otevření lávky následovala vlastivědná procházka. Foto: Petr Novák
Na nádvoří Pivovaru Klášter. Foto: Petr Novák
Účastníci procházky si prohlédli mimo jiné zbytky presbytáře v areálu kláštera. Foto: Petr Novák
U kostela Narození Panny Marie. Foto: Petr Novák
Poslední ze zastávek procházky, židovský hřbitov v Mnichově Hradišti. Foto: Petr Novák