Oční oddělení mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice v posledním dubnovém týdnu uspořádalo netradiční akci přímo v terénu mladoboleslavského regionu, včetně Mnichovohradišťska. Oční lékař jede k vám byl název screeningového programu, který se zaměřil na vyšetření katarakty (šedý zákal), glaukomu (zelený zákal) a chorob sítnice.
Tým nemocnice složený z lékaře a zdravotní sestry objel za pět dnů celkem deset měst, kde bylo vyšetřeno celkem 291 pacientů. Z toho u 75 lidí bylo 42 záchytů katarakty, 12 glaukomů a 21 chorob sítnice. Cílem této akce bylo využití nejmodernějších přístrojů v reálné klinické praxi oftalmologa pro screening nejčastějších očních onemocnění za pomocí telemedicíny a umělé inteligence.
V Mnichově Hradišti bylo vyšetřeno 37 pacientů (9× katarakta, 1× glaukom, 1× choroba sítnice). Speciálně vybavená sanitka s nemocničním personálem vyrazila také do Bakova na Jizerou, kde se nechalo vyšetřit 38 lidí (1× katarakta, 2× glaukom, 1× choroba sítnice), a do Kněžmostu (24 pacientů: 1× katarakta, 1× glaukom, 1× choroba sítnice). Z širšího okolí byli během týdne vyšetřeni zájemci v Kosmonosích, Dolním Bousově, Dobrovici, Kobylnici, Benátkách nad Jizerou, Luštěnicích a Bělé pod Bezdězem.
V Mnichově Hradišti bylo vyšetřeno 37 pacientů. Foto: Klaudiánova nemocnice
„Podle závěrečných čísel lze říct, že čtvrtina vyšetřených lidí skutečně má oční onemocnění. Statistika počtu zjištěných chorob je zajímavá rozdílem výskytu odhalených nemocí. Ve městech, kde není oftalmolog, bylo prokazatelně větší číslo pacientů, u kterých v rámci této akce byla diagnostikována oční vada. Zároveň je potěšující, že i v obcích s menším počtem obyvatel byl zájem o oční vyšetření v sanitce podobný jako ve větších městech,“ řekl primář očního oddělení Klaudiánovy nemocnice Alexandr Stěpanov.
Katarakta, glaukom a věkem podmíněná makulární degenerace jsou nejčastějšími očními chorobami v celkové populaci. Proto se tato preventivní akce, která byla pro veřejnost ve věku nad 60 let zdarma, zaměřila na tyto choroby. Partnerem akce byla Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Lékařem byli přesto vyšetřeni všichni bez rozdílu pojišťovny.
Klaudiánova nemocnice na tuto akci zapůjčila nejmodernější přístroje, které svojí kompaktností a zároveň rychlostí vyšetření nemají konkurenci. Na podpoře této akce se podílely firmy: CMI s.r.o. (přístroj na měření nitroočního tlaku Reichert Tono-Vera®), Videris s.r.o. (fundus kamera pro pořízení foto očního pozadí Tomey TFC-1000, OCT MOPTIM Mocean 3000) a Medicontur CZ s.r.o. (přistroj OCT Maestro2, který představuje fundus kameru a OCT zároveň).
Takzvanou telemedicínu v tomto případě zajistil systém HARMONY, který umožňuje lékařům práci s kompletní obrazovou dokumentací každého konkrétního pacienta včetně změn v zorném poli (perimetrie), fotografie očního pozadí a předního segmentu, OCT nálezu apod. z jakéhokoliv počítače, tabletu nebo dokonce i telefonu v jakémkoliv městě z celého světa. Stačí pouze připojení k internetu. Nedílnou součástí systému je samozřejmě zabezpečení dat pacienta.
O umělou inteligenci se postarala webová platforma Altris AI pro interpretaci OCT skenů, která výrazně zefektivňovala práci oftalmologa v identifikaci onemocnění sítnice. Komplexní detekce patologie a vizualizace biomarkerů umožňuje diagnostikovat více než 70 patologií včetně časného stadia glaukomu, věkem podmíněné makulární degenerace a projevů cukrovky na očním pozadí. Jde o vůbec první použití tohoto systému v reálné klinické praxi v ČR.
„Tým našeho očního oddělení je velmi pyšný na to, že se akce takového rozsahu uskutečnila za podpory vedení nemocnice. Je to krásná ukázka toho, že možnosti v naši nemocnici dosahují a v něčem i přesahují potenciál fakultních nemocnic,“ dodává primář Stěpanov.