Poetika krajiny od Dušana Uhríka a horolezci v Českém ráji objektivem Karla Vlčka. V Nábytku Honza byla otevřena další výstava

Foto: Hana Uhríková
Krajinářské snímky Dušana Uhríka (na snímku) z Jablonce nad Nisou vás zavedou na místa, která všichni dobře znáte, ale možná jste je ještě neviděli z pozic a ve světle, na které je potřeba si počkat. Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Dílo Karla Vlčka představili jeho kamarádi Štefan Pišta Berežný a Vladimír Chroust Procházka. Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Na vernisáž zavítal i horolezec, novinář a muž mnoha dalších profesí Boris Hlaváček.​ Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Záběr z promítané ukázky horolezeckého filmu ze 70. let. Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Foto: Hana Uhríková
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák
Foto: Petr Novák

V prostorách prodejny Nábytku Honza se ve čtvrtek 6. března uskutečnila vernisáž horolezeckých fotografií Karla Vlčka a fotografií krajiny Dušana Uhríka.

Velmi hojná účast milovníků skal a přírody si vyslechla postřehy ze života obou fotografů a viděla ukázku horolezeckého filmu ze 70. let, z doby, kdy se po skalách ještě lezlo v „důchodkách“.

Výstava Karla Vlčka se koná k jeho osmdesátinám. Na vernisáži ho představili jeho kamarádi ze skal Štefan Pišta Berežný a Vladimír Chroust Procházka. Doplnil je rovněž horolezec, novinář a muž mnoha dalších profesí Boris Hlaváček.

Přijďte se pokochat výhledy v našem okolí okem jednoho z nejoceňovanějších československých fotografů na mezinárodních soutěžích horolezecké fotografie.

Krajinářské snímky Dušana Uhríka z Jablonce nad Nisou vás zavedou na místa, která všichni dobře znáte, ale možná jste je ještě neviděli z pozic a ve světle, na které je potřeba si počkat. A to se Dušanovi Uhríkovi daří velmi dobře. Divák se tak může ponořit do scén plných klidu, dynamiky přírodních živlů i poetiky krajiny. Na druhou stranu je zde ukázána i stopa člověka v krajině, která by měla být vnímána jako apel k zodpovědnosti. Vystavené snímky nejsou jen dokumentací různých obrazů krajiny, ale také odrazem emocí a příběhů, které bylo v daném okamžiku možné zachytit.

Obě výstavy jsou prodejně (v ulici Víta Nejedlého čp. 1299 v Mnichově Hradišti) k vidění až do září 2025 v otevírací době od pondělí od pátku od 8.30 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Vstupné je zdarma.

Nábytek Honza zároveň zve na promítání celého zmíněného unikátního filmu, doplněné o komentář k fotografiím. Uskuteční se v úterý 27. května v 17.30.

Jan Nohýnek, Petr Novák

Mohlo by vás také zajímat:


Krajinářské snímky Dušana Uhríka (na snímku) z Jablonce nad Nisou vás zavedou na místa, která všichni dobře znáte, ale možná jste je ještě neviděli z pozic a ve světle, na které je potřeba si počkat. Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Dílo Karla Vlčka představili jeho kamarádi Štefan Pišta Berežný a Vladimír Chroust Procházka. Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Na vernisáž zavítal i horolezec, novinář a muž mnoha dalších profesí Boris Hlaváček.​ Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Záběr z promítané ukázky horolezeckého filmu ze 70. let. Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Foto: Hana Uhríková


Foto: Petr Novák


Foto: Petr Novák


Foto: Petr Novák


Foto: Petr Novák


Foto: Petr Novák


PhDr. KAREL VLČEK

Narodil se v roce 1945. Vyučil se nástrojařem a fotografem. Po návratu z vojenské služby roku 1967 skončil se silniční cyklistikou a začal se věnovat horolezectví. Od roku 1969 se živil jako fotograf na volné noze a v roce 1971 nastoupil do Archeologického ústavu ČSAV jako fotograf. Od roku 1977 pracoval v ČTK, nejdříve jako fotolaborant velkých zvětšenin a o rok později už jako redaktor fotoreportér. Krátce na to vstoupil do oddělení Feature Services, kde jako jediný fotoreportér dělal ucelené reportáže, které se vyměňovaly s dvaceti světovými agenturami.

Karel Vlček vystudoval Fakultu žurnalistiky UK v Praze, kde roku 1983 získal doktorát. V tom roce byl přijat do Svazu výtvarných umělců a mohl tak pracovat přes výtvarnou komisi.

Roku 1984 byl pozván do poroty filmového festivalu v Trentu, což byl jeho první výjezd na Západ. Od té doby jezdil úspěšně na festivaly s vlastními filmy a zároveň i s autorskými výstavami horolezeckých fotek nebo jako porotce. Ceny za filmy získal například v Teplicích nad Metují, v Popradu, italském Trentu, Antibes a Annecy ve Francii, ve španělském Bilbau a v Grazu v Rakousku.

Na jaře 1990 dal výpověď v ČTK a začal ve vlastním Nakladatelství Forma vydávat pohlednice Prahy. Později založil i vlastní DTP Studio Forma. V té době začal každoročně vyrážet na kole na dlouhé cesty po celém světě. Jeho nejdelší cesta byla z Prahy do Pekingu, více než 12 000 kilometrů za 4 měsíce. ​


DUŠAN UHRÍK

Rodák z Jablonce nad Nisou se fotografii věnuje již obrazně řečeno od malička. Vše začalo, když byl malý kluk, a děda ho poprvé vzal do fotokomory (rozumějte zatemněnou koupelnu), kde mu ukázal popravdě kouzlo. Do podomácku vyrobeného zvětšovacího přístroje vložil kinofilm, pod něj položil čistý bílý fotopapír, přístroj na chvíli zapnul, rozsvítilo se červené světlo a… Nic. Potom vzal ale onen osvícený papír, namočil ho do vody (vývojky) a začaly se dít věci, tedy pomalu se ukazovat fotka. Dětskými očima prosté kouzlo, které jistě způsobilo to, že od té doby ho fotografie a nadšení pro ni provází až doposud.

Vzhledem k jeho profesionální sportovní minulosti a lásce ke sportu jako takovému je jeho práce zaměřena především na sportovní fotografii, kterou doplňuje krajinářská. V menší míře se věnuje také žánru reportážní a portrétní fotografie.

K aktivní činnosti patří též lektorství na kurzech, kde učí mladé začínající fotografy.


 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top