Vhodným dárkem k Vánocům pro zájemce o místní historii i současnost může být kniha Mlýny na Kněžmostce autora Václava Šolce. Navazuje na výstavu o mlýnech na Kněžmostce, kterou uspořádali v roce 2010 kněžmostští rodáci Jiří Jaroš a Theodor Honický. Kniha je v prodeji například na podatelně obce Kněžmost a v kněžmostské obecní knihovně.
O knize:
Víte kde pramení Kněžmostka? Chcete se něco dozvědět o dnes vypuštěných rybnících, přeměněných na pole? Nebo o životě mlynářů a mlýnech v povodí Kněžmostky? Pak je kniha Mlýny na Kněžmostce určena právě vám. Kněžmostka včetně svých přítoků odvodňuje území od hranic Českého ráje až po Bakov. V minulosti bylo toto území značně vodnaté a jeho velkou část zaujímaly močály a bažiny. Cisterciáci, kteří zde působili od 12. století, začali zakládat rybníky, do kterých stáhli vodu z bažin, a krajinu bylo možné více zemědělsky využívat. K největšímu rozmachu rybníkářství došlo za Valdštejnů v druhé polovině 18. století, kdy bylo na povodí Kněžmostky 58 rybníků. Cisterciáci dokázali využít i vodní sílu a tak se pod některými rybníky objevily první vodní mlýny. S jejich stavbou pak pokračovala i místní šlechta, a tak zde bylo postaveno 9 vodních mlýnů. Některé již zanikly, nebo byly přestavěny, aby sloužily jinému účelu. V jednom z nich však stále mlynářské řemeslo nezaniklo. Možná se po přečtení knížky vypravíte na cestu po mlýnech podél Kněžmostky a objevíte zajímavost, kterou jste dosud bez povšimnutí míjeli.
O autorovi:
Nadšenec do místní historie Václav Šolc se narodil v roce 1947. Kromě Mlýnů na Kněžmostce má na svém kontě regionální publikace Mlýny na Klenici (2014), Mlýny na Strenickém potoce (2017) a Řepov v proměnách času (2019).