Představujeme sbírku receptů provoněnou pořádnou porcí vzpomínek

Foto: Denní centrum pro seniory Jizera
Zakoupit knížku Recepty je možné přímo v centru nebo na vánočních trzích, kde můžete navštívit náš stánek

Rádi bychom vám představili sbírku receptů klientů Denního centra pro seniory JIZERA z Mnichova Hradiště a Bakova nad Jizerou. Tato naše knížka vznikla tak trochu souhrou náhod. Od roku 2017 lektoruji v Centru pravidelné tréninky paměti, kde v rámci našich výukových hodin také vzpomínáme třeba na to, co naši senioři dříve rádi doma vařili. Jaké kulinářské prožitky se jim zapsaly do paměti tak, že si je dodnes pamatují. Vzájemně tak sdílíme prostřednictvím různých reminiscenčních technik zážitky a upomínáme si na známé obrazy z našich životů. A právě i díky receptům nenásilně cvičíme paměť, pozornost a vnímání. Při samotných ochutnávkách se nám pak aktivují navíc i další smysly – chuť a čich. A ty, jak je obecně známo, podporují paměť a vzpomínání.

Pro někoho je vaření radost, pro druhého učení se novým věcem. A třetí to považuje za nutnost. Lidé docházející do Denního centra pro seniory JIZERA však moc rádi doma vaří, pečou a baví je objevovat nové chutě. Společně pak hodnotí donesené dobroty a předávají si mezi sebou rozmanité recepty. Ať už to jsou recepty nové, nebo ty vyzkoušené na vlastní rodině či přátelích. Recepty prověřené léty, uchované v ručně psaných kuchařkách, ve kterých listujete skoro až s posvátnou opatrností.

A tak nás v centru napadlo, že je škoda mít všechny ty donesené báječné recepty jen tak poházené v krabicích. Naši senioři celé léto pečlivě třídili, vybírali, přepisovali. Sdíleli v centru společně čas, který věnovali přípravě této sbírky receptů. Vychutnávali si dohromady dobroty, o které se rozhodli s vámi podělit. A to je vlastně i celá myšlenka této knížky. Společný čas. Radost a nadšení, které díky receptům mohli sdílet všichni společně.

Potěší nás, pokud se rozhodnete zakoupením této sbírky receptů podpořit činnost Denního centra pro seniory JIZERA. Zakoupit knížku Recepty je možné přímo v centru nebo na vánočních trzích, kde můžete navštívit náš stánek.

Veronika Vynikalová, Denní centrum pro seniory Jizera

 

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top