Pro milovníky výtvarného umění chystá Muzeum města Mnichovo Hradiště výstavu regionálního autora celorepublikového významu. Od 12. září do 31. října bude vystavovat malby PhDr. Josefa Bavora (* 1944), rodáka ze Lhotic u Mnichova Hradiště.
Výtvarník Josef Bavor je známý hlavně jako anatomický malíř Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Během své profesní kariéry působil také jako výtvarný pedagog Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové.
Kreslení a malování se věnoval už od dětství, nejprve výtvarně zachycoval zvířata, později postavy svých kamarádů a nejbližších. V letech 1958–1962 studoval na Střední odborné škole výtvarné v Praze a v letech 1965–1971 výtvarnou výchovu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Po maturitě nejprve působil jako propagační grafik v Agrostroji Jičín. Od roku 1971 do roku 2018, tedy téměř padesát let, pracoval v Hradci Králové jako anatomický malíř na Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1995–2010 externě učil na katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.
V roce 1995 se stal členem tvůrčího uskupení Unie výtvarných umělců královéhradeckého regionu, které několik let vedl i jako předseda. Dále se stal v období 2007–2024 předsedou Oblastního sdružení UVU Hradec Králové.
Od roku 2007 působil Josef Bavor jako kurátor výstav v Galerii Na Hradě v Hradci Králové a na Lékařské fakultě. V budově hradecké lékařské fakulty uspořádal na 150 výstav současných výtvarných umělců, zapojil se i do charitativní a sponzorské činnosti.
V roce 2016 obdržel výroční cenu města Hradec Králové „Primus inter pares“, kterou jsou u oceněných osob vyzdviženy jejich výjimečné a dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy, sportu, sociální práce, ochrany životního prostředí.
Hlavní celoživotní náplní umělcovy profese byla vědecká ilustrace, spolupracoval s řadou odborných nakladatelství, a především se specializovanými klinikami a klinickými pracovišti (internou, chirurgií, stomatologií, kardiochirurgií, radiologií atd.). Kreslil do lékařských časopisů, a to jak českých, tak i zahraničních, graficky upravoval speciální odborné monografie a učebnice, maloval a kreslil výukové obrazy, tvořil ilustrace. Za jeho kresbami kostí, svalů, cév, nervů, operačních a diagnostických postupů jsou desítky hodin trpělivé práce, studia, skicování různých variant kresby a konzultací s odborníky.
Při detailním mnohaletém studování dokumentací, fotografických a rentgenových záznamů kateder a klinik, histologickými preparátů, nebo fotogramů buněčných tkání získal mnoho zkušeností a vědomostí. Ty poté uplatnil i při své volné tvorbě. Josef Bavor totiž není plenérový malíř, není klasický ilustrátor ani nezachycuje realitu, jak ji známe my při pohledu na věci očima. Zajímá se o svět kolem sebe doslova do hloubky, jde mu o podstatu věci, obraznost struktur, skladbu. Jeho obrazy ovlivňují myšlenky, prožitky, aktuální nastavení mysli. Svou malířskou tvorbu, inspirovanou lékařským prostředím, mikrosvětem přírody a morfologií lidského těla, představil dosud na více než třech desítkách samostatných a desítkách společných výstav v ČR i zahraničí.
V Mnichově Hradišti vystavoval svá díla Josef Bavor naposledy v roce 1996. Nyní tedy po téměř třiceti letech se do našeho města jeho obrazy opět dostávají. Výstava s názvem Obrazy – Spirála života je pro místního rodáka i takovým narozeninovým dárkem. V červnu oslavil osmdesátiny, a tak jsme rádi, že se v tento pro něho významný rok uskuteční výstava právě v prostorách výstavních síní mnichovohradišťského muzea.
Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 12. září od 17 hodin v Muzeu města Mnichovo Hradiště, ve 2. patře státního zámku, v ulici V Lípách čp. 148. Následně bude výstava přístupna od úterý do neděle od 9 do 16 hodin během září, a od úterý do neděle od 9 do 15 hodin během října.
Lucie Lupusoru, Muzeum města Mnichovo Hradiště