V aktuálním čísle sborníku Od Ještěda k Troskám se dočtete například o loukovském hřbitově

V aktuálním čísle sborníku Od Ještěda k Troskám se dočtete například o loukovském hřbitově

Je tu další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám, který pravidelně přináší řadu zajímavých vlastivědných článků z Českého ráje a Podještědí. Čtenáře z Mnichovohradišťska v něm jistě zaujme článek Lenky Křížové o loukovském farním hřbitově. Neméně zajímavé však jsou i články ze vzdálenějšího okolí.

Loukovský farní hřbitov je výjimečný především hrobkou knížat z rodu Rohanů, která zde byla v roce 1824 zbudována na místě starší hrobky Šliků. Autorka článku Lenka Křížová kromě historie této hrobky a osob v ní pohřbených představuje další významné osobnosti, které jsou na loukovském hřbitově pochovány. Patří mezi ně například historička Milada Paulová (1891–1970), první docentka a profesorka Karlovy Univerzity.

Michal Košelja přispěl do aktuálního čísla sborníku studií o gemologovi světového významu s turnovskými kořeny Alexandru Františku Kotlerovi (1872–1953).

Tentýž autor píše o vzniku a činnosti Výzkumné stanice pro rozbor a určení veškerých draho- a polodrahokamů v Turnově.

130. výročí narození divizního generála Miroslava Tomáše Miklíka (1892–1965) připomíná Pavel Mlejnek.

S počátky železnobrodského Sokola čtenáře seznamuje David Řeřicha.

Málokdo ví, že rodák z Husy u Sychrova Bohdan Kaminský (1859–1929) nebyl jen básník, ale také řezbář. O vlastnoručně vyřezávaném nábytku z jeho pozůstalosti pojednává článek od Adama Rejhy.

Přírodovědná témata zastupuje ve sborníku článek Vojtěcha a Markéty Brádlových o „nočních motýlech“, se kterými se lze setkat v Českém ráji.

Ladislav Šourek se ve svém článku zabývá mlýnským náhonem Malá Jizera.

Za článkem s tajemným názvem Král Muhu, mugle a bakule se skrývá pojednání o kamenech a jejich zpracování, které si pro čtenáře přichystal František Mikule.

S krajinářským kroužkem Jičín v Praze nás seznamuje jeho současná předsedkyně Jaroslava Svejkovská.

V pravidelné rubrice Ze starých čísel časopis tentokrát přináší pasáže Bohuslava Balbína týkající se dominant kraje od Ještěda k Troskám.

Redakce sborníku vzpomíná na svého člena Jaroslava Kaplana, čestného občana Lomnice nad Popelkou, který zemřel v listopadu 2021.

Knihu Kateřiny Matysové o historii Rovenska pod Troskami Rovenské letokruhy představuje Adam Rejha.

S publikací Bílá místa konce války (1944–5), která se tematicky týká válečné výroby a nuceného nasazení v Semilech a jejímž autorem je historik Tomáš Chvátal, seznamuje Jana Dumková.

Brožura k třicátému ročníku loutkářské přehlídky Turnovský drahokam, kterou sepsal Petr Záruba, je zmíněna v článku Jaroslava Kříže.

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v Trafice Lída na křižovatce ulic Víta Nejedlého a Jaselská. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 50 Kč.

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top