Je tu další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám, který pravidelně přináší řadu zajímavých vlastivědných článků z Českého ráje a Podještědí. Čtenáře z Mnichovohradišťska v něm jistě zaujme článek Lenky Křížové o loukovském farním hřbitově. Neméně zajímavé však jsou i články ze vzdálenějšího okolí.
Loukovský farní hřbitov je výjimečný především hrobkou knížat z rodu Rohanů, která zde byla v roce 1824 zbudována na místě starší hrobky Šliků. Autorka článku Lenka Křížová kromě historie této hrobky a osob v ní pohřbených představuje další významné osobnosti, které jsou na loukovském hřbitově pochovány. Patří mezi ně například historička Milada Paulová (1891–1970), první docentka a profesorka Karlovy Univerzity.
Michal Košelja přispěl do aktuálního čísla sborníku studií o gemologovi světového významu s turnovskými kořeny Alexandru Františku Kotlerovi (1872–1953).
Tentýž autor píše o vzniku a činnosti Výzkumné stanice pro rozbor a určení veškerých draho- a polodrahokamů v Turnově.
130. výročí narození divizního generála Miroslava Tomáše Miklíka (1892–1965) připomíná Pavel Mlejnek.
S počátky železnobrodského Sokola čtenáře seznamuje David Řeřicha.
Málokdo ví, že rodák z Husy u Sychrova Bohdan Kaminský (1859–1929) nebyl jen básník, ale také řezbář. O vlastnoručně vyřezávaném nábytku z jeho pozůstalosti pojednává článek od Adama Rejhy.
Přírodovědná témata zastupuje ve sborníku článek Vojtěcha a Markéty Brádlových o „nočních motýlech“, se kterými se lze setkat v Českém ráji.
Ladislav Šourek se ve svém článku zabývá mlýnským náhonem Malá Jizera.
Za článkem s tajemným názvem Král Muhu, mugle a bakule se skrývá pojednání o kamenech a jejich zpracování, které si pro čtenáře přichystal František Mikule.
S krajinářským kroužkem Jičín v Praze nás seznamuje jeho současná předsedkyně Jaroslava Svejkovská.
V pravidelné rubrice Ze starých čísel časopis tentokrát přináší pasáže Bohuslava Balbína týkající se dominant kraje od Ještěda k Troskám.
Redakce sborníku vzpomíná na svého člena Jaroslava Kaplana, čestného občana Lomnice nad Popelkou, který zemřel v listopadu 2021.
Knihu Kateřiny Matysové o historii Rovenska pod Troskami Rovenské letokruhy představuje Adam Rejha.
S publikací Bílá místa konce války (1944–5), která se tematicky týká válečné výroby a nuceného nasazení v Semilech a jejímž autorem je historik Tomáš Chvátal, seznamuje Jana Dumková.
Brožura k třicátému ročníku loutkářské přehlídky Turnovský drahokam, kterou sepsal Petr Záruba, je zmíněna v článku Jaroslava Kříže.
Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v Trafice Lída na křižovatce ulic Víta Nejedlého a Jaselská. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 50 Kč.
Mohlo by vás také zajímat:
- Aktuální číslo vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám je věnováno regionální železnici (mnichovohradistsko.cz, 19. 7. 2021)
- V aktuálním sborníku Od Ještěda k Troskám najdete několik článků z Mnichovohradišťska (mnichovohradistsko.cz, 3. 10. 2021)
- Další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám: o památných stromech v okolí i o malíři Josefu Markovi (mnichovohradistsko.cz, 13. 12. 2021)