Další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám: o památných stromech v okolí i o malíři Josefu Markovi

Další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám: o památných stromech v okolí i o malíři Josefu Markovi. Foto: redakce

Na světě je další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám, který pravidelně přináší řadu zajímavých vlastivědných článků z Českého ráje a Podještědí. Také tentokrát si na své přijdou i zájemci o region Mnichovohradišťska.

V článku Jany Dumkové si zopakujeme historii sochy Václava Budovce z Budova, která byla letos v listopadu opět místěna před mnichovohradišťskou radnici. Vrátila se tak po 71 letech jen pár metrů od místa, kde byla v červenci 1938 odhalena poprvé.

Mezi památnými stromy v lesích Českého ráje, o kterých píše Milena Roudná, jsou z těch nám nejbližších zmíněny alej dubů letních u Maníkovic, další dub letní pod Příhrazskými skálami a lípa srdčitá u Bosně.

Nový seriál o katolických farních hřbitovech Mnichovohradišťska a Turnovska zahajuje úvodní text Lenky Křížové. V příštím čísle se čtenářům představí farní hřbitov v Loukově.

Nechybí ani ohlédnutí Lucie Holečkové z Muzea města Mnichovo Hradiště za malířem a učitelem Josefem Markem a výstavou spojenou s vydáním katalogu obrazů, kterou muzeum připravilo letos na podzim při příležitosti malířova 100. výročí narození.

Přepeře u Turnova leží sice již v Libereckém kraji, ledaskoho však jistě zaujme i článek Pavla Jakubce, který na 15 stranách shrnul historii i současnost této obce.

A o čem se v aktuálním čísle píše z našeho vzdálenějšího, přesto blízkého okolí?

Připomenuty jsou nedožité 90. narozeniny filozofa Václava Jenšovského (1931–2013) z Turnova, s jehož jménem je neoddělitelně spjata novodobá historie sborníku Od Ještěda k Troskám.

Ladislav Futtera přispěl zajímavým článkem o „troskolezcích“. Touto přezdívkou se proslavil především nádeník a příležitostný doškář Josef Zeman (1851–1904). Zajímavostí je, že složeninu „troskolezec“ dle autora v současnosti nezná Český národní korpus ani vyhledávač Google (což se ale jistě po publikaci článku změní, pozn. red.).

Zmíněný autor také na základě dobových zpráv z tisku upřesňuje článek Františka Mikuleho z minulého čísla sborníku o nevyjasněných okolnostech utonutí šlechtice Kamila Rohana.

K 400. výročí narození Bohuslava Balbína připravil Jaroslav Veselý článek o významu tohoto jezuity pro Jičín a o spolku Balbineum, který mimo jiné usiluje o obnovu objektu jičínské jezuitské koleje.

Další článek téhož autora se týká historie pohádkového festivalu v Jičíně.

A Jaroslav Veselý coby člen redakční rady sborníku je zmíněn i coby čerstvý nositel Jičínské pečeti, významného ocenění pro tamní osobnosti.

Do rubriky „Ze starých čísel“ redakce vybrala zajímavost týkající se vztahu Petra Bezruče k Českému ráji. Text Karla Kinského pochází z roku 1937.

Zaměstnanci Podještědského muzea a knihovny Český Dub připravili na základě textu od pozůstalé rodiny vzpomínky na Eriku Rauniharovou (1923–2020), rodačku z Hodkovic nad Mohelkou, poslední „českodubskou“ členku a přímou pamětnici rodiny Schmitt-Blaschka. Od jejího úmrtí uplyne 22. prosince jeden rok.

David Řeřicha představuje ve své studii národohospodáře Josefa Kalfuse (1880–1955), rodáka ze Železného Brodu.

A zavítáme i do Rovenska pod Troskami. Kateřina Matysová připomíná letošní oslavy 650 let od první zmínky o tomto městě a představuje dvě publikace, které při této příležitosti vyšly.

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v Trafice Lída na křižovatce ulic Víta Nejedlého a Jaselská. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 50 Kč.

Mohlo by vás také zajímat:

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top