V Mnichově Hradišti výrazně zvítězilo uskupení Žijeme pro Hradiště nad ODS. Kandidátem na starostu je Jiří Plíhal

V Mnichově Hradišti výrazně zvítězilo uskupení Žijeme pro Hradiště nad ODS. Kandidátem na starostu je Jiří Plíhal. Foto: město
Volební výsledky v Mnichově Hradišti. Zdroj: volby.cz

O vedení města Mnichovo Hradiště se budou dělit pouze dvě uskupení – ODS a Žijeme pro Hradiště (ŽpH). Žádné jiné uskupení nekandidovalo. ŽpH bude mít v novém zastupitelstvu 17 křesel, ODS 6 mandátů.

Preferenčními hlasy ovlivnili voliči pořadí kandidátů výrazněji pouze u ODS. Z 15. místa postoupil na 4. místo Luboš Dvořáček, z 8. místa na 6. místo pak Václav Rylich. Naopak Petr Havel kandidoval na 2. místě a skončil jako 1. náhradník. Lídr kandidátky František Ouředník poklesl vlivem preferenčních hlasů na 5. místo, k zisku mandátu zastupitele to však stačilo.

Na kandidátce ŽpH přeskočil současný místostarosta Jan Mareš ze 4. na 1. místo, jinak zůstalo pořadí kandidátů zachováno.

Volební účast byla 34,3 %.

Zajímavostí je, že za obě strany obhájili své mandáty všichni dosavadní zastupitelé, kteří kandidovali. Za ODS to byli všichni tři současní zastupitelé, za ŽpH pak dvanáct zastupitelů ze současných patnácti. V novém zastupitelstvu se tedy objeví osm nových tváří, z toho tři za ODS a pět za ŽpH.

Současný starosta města, ale také krajský zastupitel a poslanec Ondřej Lochman (ŽpH) již v květnu letošního roku oznámil, že na starostu kandidovat nebude, do zastupitelstva se však dostal a nevylučuje své zapojení coby radní či neuvolněný místostarosta. V květnu v Mnichově Hradišti vznikla nová pozice neuvolněného místostarosty, do které byl zvolen Jiří Plíhal. Právě ten je současným kandidátem ŽpH na starostu. 

Mnichovo Hradiště má 23 zastupitelů, z toho sedm členů rady, z nichž nejužší vedení města v současnosti tvoří starosta a dva místostarostové. Současný starosta je vzhledem ke svým dalším pracovním povinnostem neuvolněný, nově se ale počítá opět z funkcí uvolněného starosty. Místostarostové jsou jeden uvolněný jeden neuvolněný.

Informace o volebních výsledcích v ostatních obcích našeho ORP a v Bakově nad Jizerou přineseme v nejbližšcích dnech.

Volební výsledky v Mnichově Hradišti. Zdroj: volby.cz
Volební výsledky v Mnichově Hradišti. Zdroj: volby.cz

Volební výsledky v Mnichově Hradišti. Zdroj: volby.cz
Současný starosta Ondřej Lochman u letošních komunálních voleb. Foto: Lenka Lochmanová

 

Mohlo by vás také zajímat:

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top