Komunální volby: Úbytek politických kandidátů, méně kandidujících subjektů a stabilita vedení v menších obcích. Předvolební situace v našem okolí je v souladu s celostátními trendy

Komunální volby: Úbytek politických kandidátů, méně kandidujících subjektů a stabilita vedení v menších obcích. Předvolební situace v našem okolí je v souladu s celostátními trendy. Ilustrační foto: Petr Novák

V uplynulých týdnech jsme vám přinesli základní přehledy kandidátů do zastupitelstev v jednotlivých obcích ORP Mnichovo Hradiště a v Bakově nad Jizerou. Jaké trendy lze z aktuálních kandidátek vysledovat?

Potvrzuje se celostátní trend, že v komunálních volbách ubývají kandidáti z politických stran. Zjednodušeně se dá říct, že čím menší obec, tím je tento trend silnější. V námi sledovaných obcích a městech v současné době kandidují z tradičních stran pouze ODS (v Kněžmostu, Bakově nad Jizerou, Mnichově Hradišti a Loukovci), ČSSD (v Bílé Hlíně, Dolní Krupé, Klášteře Hradišti nad Jizerou a ve Žďáru), v Bakově nad Jizerou je pak kandidátka koalice TOP 09 a STAN. I ODS a ČSSD kandidují zpravidla v koalicích s nezávislými kandidáty.

Jediná samostatně kandidující tradiční strana je ODS v Mnichově Hradišti

Jeden jediný člen politické strany kandiduje v komunálních volbách za nepolitický subjekt, a sice současný starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, který je coby člen STAN napsán na kandidátce Žijeme pro Hradiště.

Kandidátky KSČM, SPD, ANO 2011 či jiných politických stran, které se v minulých volbách v některých obcích rovněž objevovaly, letos v našem okolí chybí zcela. 

Vidíme také úbytek kandidujících subjektů jako takových, který je patrný zejména v Mnichově Hradišti a v Bakově nad Jizerou. V Bakově nad Jizerou kandidují pouze tři uskupení, zatímco v minulých volbách to bylo osm. V Mnichově Hradišti jsou letos jen dvě uskupení, zatímco v roce 2018 byly čtyři a v roce 2014 sedm. 

V menších sídlech je menší počet subjektů dlouhodobě. Pouze jedno uskupení letos kandiduje v obcích Bílá Hlína, Horní Bukovina, Koryta, Mohelnice nad Jizerou, Ptýrov a Strážiště. Pouze samostatní kandidáti pak v obcích Boseň, Branžež, Loukov, Mukařov, Neveklovice a Sezemice. Ani zde se však neočekávají žádná velká překvapení, protože počet kandidátů vždy zhruba odpovídá počtu volených zastupitelů.

Největší počet kandidujících uskupení je čtyři, a to v Chocnějovicích a v Kněžmostu.

Posledním trendem je relativní personální stabilita. Zejména v malých obcích kandidují z velké části stále titíž lidé, což platí i pro drtivou většinu starostů a místostarostů. Současný starosta není na kandidátce pouze v Mukařově, na Jivině a ve Strážišti. V Dolní Krupé jako jediné obci nekandiduje současný místostarosta. Byť jsou současní čelní představitelé obcí zpravidla na prvních místech kandidátních listin, nemusí být samozřejmě zvoleni, případně se sami mohou rozhodnout podílet se na vedení obcí již jen z pozic řadových zastupitelů či radních, jak již avizoval například starosta v Mnichově Hradišti Ondřej Lochman. S přihlédnutím k počtu kandidátů a konkrétním situacím v jednotlivých obcích však lze odhadnout, že ve většině obcí se starosta nezmění, případně že změny ve vedení obcí budou jen minimální.

O výsledcích komunálních voleb i následných voleb starostů vás samozřejmě budeme informovat.

Mohlo by vás také zajímat:

 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top