Zakladatelka Denního centra Jizera Marcela Friedrichová: Dnešní senioři chtějí být moderní

Zakladatelka Denního centra pro seniory Jizera Marcela Friedrichová. Foto: archiv respondentky

Řečí zákona sociálně aktivizační služby a denní stacionář. Řečí lidskou různorodé aktivity pro seniory a zdravotně postižené, které mají za cíl zachovat či posílit jejich soběstačnost a samostatnost, kontakt s okolím, rozšiřování možnosti náplně volného času a mnoho dalšího. To je Denní centrum pro seniory Jizera s pobočkami v Bakově a v Hradišti. V roce 2009 jej založila Marcela Friedrichová.

Život seniorů výrazně ovlivnil poslední více než rok s covidem. I vy jste zcela změnili spektrum aktivit. Z těch zjednodušeně řečeno „volnočasových“ směrem k zajištění ochrany a bezpečnosti seniorů, jejich sociálního kontaktu a praktických potřeb, které doba přinesla. Jak jste práci zvládali?
My a ani jiné sociální služby jsme neměli na výběr. Museli jsme se flexibilně přizpůsobit aktuálním potřebám nejenom našich klientů, ale seniorů obecně, neboť v těchto těžkých časech jsme nemohli rozlišovat, kdo je a kdo není naším klientem. Samozřejmě prioritou byla v těchto časech terénní služba, kdy jsme zajišťovali léky, nákupy, venčení zvířat, osobní i telefonický sociální kontakt, poskytovali jsme aktuální sociální poradenství. Také jsme našili stovky a stovky ochranných roušek, které jsme zdarma rozdávali všem, kteří je potřebovali.

Máte nějaký zajímavý příběh z doby covidu?
Všechny příběhy jsou velmi osobní a jedinečné, řešili jsme je individuálně. Hlavním problémem seniorů byl velmi špatný psychický stav, kdy je trápila samota, izolace, strach a neustále proudící negativní zprávy z médií. Každý den jsme byli v telefonickém kontaktu, abychom alespoň zčásti zahnali osamocenost seniorů, pozvedli jim náladu a dodali naději.

Pomalu se vracíme do běžných kolejí, zeptám se tedy bez ohledu na covid – co seniorům v současné době nejvíc chybí?
Senioři stále potřebují sociální kontakt, což však limituje jejich strach z nakažení, který zcela nezmizel. A to i v případech, kdy jsou již plně očkovaní. Díky tomuto strachu nemohou být plně aktivní, a to ani v rámci své rodiny, neboť mnozí z nich se bojí, že mohou být přenašeči a že nakazí svá vnoučata, pravnoučata. Dobrovolně se tak raději více izolují a vzniká začarovaný kruh, který neprospívá nikomu.

Vnímáte v posledních letech zlepšení v oblasti péče o seniory? Za 12 let činnosti již můžete srovnávat…
Je zřejmé, že úroveň péče o seniory stoupá. Hlavním důvodem je i stárnutí populace a otázky, které s tímto faktem vyvstávají. Pomoc seniorům patří mezi důležitou součást zájmu společnosti a k tomuto faktu určitě přispěla i covidová doba, kdy senioři se stali nejrizikovější skupinou ohrožených, a potřebovali tak plnou pozornost i péči. Jejich ochrana a bezpečí se staly prioritou, a to si všichni velmi dobře uvědomovali.

Změnili se nějak za tu dobu senioři samotní?
Ano, z našeho pohledu a zkušeností díky aktivitám, které seniorům nabízíme, jejich zájem stoupá. Již zde není hlavní tradiční role seniorů, kteří se primárně starají o rodinu a potažmo o vnoučata, chtějí být moderní a svůj okruh zájmů a aktivit stále rozšiřují. Těší nás, že můžeme být nápomocni i jejich počítačové gramotnosti, o které je stále větší zájem. 

Jak zvládají současní senioři práci s počítačem?
Řekla bych, že překvapivě dobře. Díky moderním technologiím roste zájem seniorů a myslím, že nejdůležitější část tvoří jejich chuť propojovat se. Pro naše klienty i seniory zvenčí pořádáme kurzy ve více úrovních, a ti pak jsou schopní vyhledávat si na internetu informace, komunikovat prostřednictvím e-mailů nebo skypovat se svými příbuznými a přáteli. Aktivně se zajímají o politiku, dění ve světě, stahují filmy. Zavádíme také různé on-line přednášky a tréninky, které jsou velmi populární. Sociální sítě již pro ně nebývají novinkou, jejich zájmu se těší například facebook, prostřednictvím kterého často komunikují i s námi.

Jakého jste měli či máte nejstaršího klienta?
Máme mnoho starších klientů, o které se staráme, ale v současné době je to 92letá paní v našem denním stacionáři, která je stále aktivní, soběstačná, velmi příjemná. Věk v tomto případě je opravdu jenom číslo.

Která z vašich aktivit je mezi klienty nejoblíbenější?                  
Jednoznačně mohu uvést trénink paměti, který se těší obrovskému zájmu. Nutno říci, že je to zásluha výborné kolegyně Veroniky Vynikalové, která má obrovský cit pro práci se seniory, dokáže je zaujmout, udržet pozornost, stále přinášet nové podněty. V době, kdy jsme se nemohli s našimi klienty osobně setkávat, připravovala Veronika každý měsíc tréninkové listy, které jsme pak zasílali klientům e-mailem nebo je roznášeli do schránek. Tréninky probíhaly i ve spolupráci s Bakovskou on-line školou, kdy bylo natočeno deset dílů pořadu a byly vysílány dvakrát týdně.

Jaká byla vaše osobní životní plavba, než jste – a zatím to vypadá, že velmi stabilně – v roce 2009 ukotvila v DC Jizera?
Nevím, zda slovo „ukotvila“ je správné. Centrum jsem založila sama v roce 2009 a postupně jej rozvinula do současné podoby. Předtím jsem pracovala v příspěvkové organizaci a dva roky nosila v hlavě projekt, o kterém jsem stále přemýšlela a vylaďovala ho. Když již Centrum bylo na světě, nejdříve jsem jej sama vedla a posléze přibírala kolegyně. V současné době má Centrum vynikající tým zaměstnanců, za což jsem opravdu vděčná a šťastná.

Z Bakova jste v roce 2017 proti proudu Jizery dopluli až do Hradiště, když jste založili pobočku ve zdejším domě s pečovatelskou službou. Neplánujete ještě nějaké další rozšíření v Pojizeří, ať již jakýmkoliv směrem?
V roce 2017 nás město Mnichovo Hradiště oslovilo s nápadem rozšířit Centrum, a to jsme v roce 2018 zrealizovali a myslím, že velmi úspěšně. Další pobočky již neplánujeme, je to vše otázka peněz, prostor a dalších záležitostí, které nejsou úplně jednoduché, a nechceme na sebe nabrat více, než zvládneme.

Co v nejbližší době chystáte zajímavého?
Mnoho aktivit jsme museli v době pandemie zrušit nebo přesunout a nyní se to snažíme našim klientům v rámci možností vynahradit. Sledujeme pečlivě všechna nařízení a opatření, sami ještě nevíme, jaká situace bude na podzim, v zimě. V létě chystáme kromě pravidelných aktivit i různá setkávání, výlety, zahradní posezení. Vše je možné najít na našich webových stránkách.

Pokud by někdo chtěl vaši činnost podpořit, jaké má možnosti?
Rádi uvítáme jakoukoliv pomoc, ať již materiální, či finanční, nebo vzdělávací aktivity, kulturní aktivity... Lze vymyslet spousty věcí pro seniory. A pokud by měl někdo zájem se tímto způsobem zapojit, může mne přímo kontaktovat a ráda poskytnu potřebné informace.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top