Největší oslavy nové sklizně vína trvající rovnou tři dny? V srdcích našich vinařských podoblastí je pořádají už řadu let. Mělník, Mikulov a Znojmo se během vybraných zářijových víkendů promění ve vinařské nebe s rozmanitými druhy vín i dalších lokálních pochutin. A protože kořeny moravského a českého vinařství sahají až do středověku, nebudou chybět ani odkazy na časy dávno minulé v podobě historických kostýmů a scének. Co vás tedy čeká během návštěv měst vínům zaslíbených?
Pálavské vinobraní – 8.–10. září
Věděli jste, že letos proběhne v Mikulově již 76. ročník Pálavského vinobraní? Bude se konat opět druhý víkend v září, a to od 8. do 10. září. Kvalitní jiskrné víno i osvěžující burčák od místních vinařů je jistotou, nicméně pořadatelé lákají také na pestrý doprovodný program. Folklorní tradici v podobě krojovaných a cimbálové muziky doplní hudebníci jako No Name, Jelen, Viktor Sheen, Petra Černocká či Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Místní vinobraní nabídne také tradiční nedělní výstup na Svatý kopeček, prestižní výstavu vín v hlavním zámeckém sále a ukázky zpracování hroznů. Nebudou ochuzeni ani nejmladší účastníci vinobraní – mohou se těšit na pohádky, řemeslné dílničky, historické hry a netradiční soutěže. Na akci se také připomene významná historická mikulovská událost – vysvobození Václava IV. z vídeňského vězení těžkooděnci z Mikulova.
Zdroj: Pálavské vinobraní
Znojemské historické vinobraní – 8.–10. září
Druhý zářijový víkend bude v každém koutu Znojma možné zakusit atmostéru již 39. ročníku vinobraní. Město nabízí 14 multižánrových scén plných hudby (Masarykovo náměstí, Na Káře a Horní náměstí), historických vystoupení (např. Václavské náměstí, Mikulášské náměstí, Kolbiště či ulice Veselá), degustací (Vinný trh a VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny) i programu pro děti (Hradební příkop). Jedinečný zážitek si můžete odnést ze Znojemského hradu, kde budete moct poznávat víno všemi smysly. Nebude chybět ani tradiční vítání krále Jana Lucemburského a jeho choti. A kromě vína všech možných odrůd můžete ochutnávat také lahodně svěží sezónní nápoj – burčák.
Zdroj: Znojemské historické vinobraní
Mělnické vinobraní – 15.–17. září
Kořeny vinařství v Mělníku sahají až do 9. století. Největší rozmach ovšem zažilo právě za vlády Karla IV. ve 14. století. Proto nikoho nepřekvapí, že vinobraní patří mezi tamní největší události roku. Letos bude probíhat od pátku 15. do neděle 17. září. Svá vína a čerstvý burčák nabídnou vinaři nejen z českého regionu. Během víkendu si užijete pestrý doprovodný program na čtyřech scénách. Zahrají a zazpívají např. UDG, Slza, Pokáč, Ben Cristovao, Vojta Dyk či OffBeat Orchestra. Pochutnáte si na gastronomických specialitách a na své si přijdou také děti, pro něž je připravený speciální program. Během slavnosti si můžete prohlédnout historické centrum, zámek Mělník s vinnými sklepy ze 14. století i mělnické podzemí.
Zdroj: Mělnické vinobraní
Více tipů na vinobraní najdete na webu Vína z Moravy, vína z Čech.
Mohlo by vás také zajímat:
- Menší vinobraní lákají na mistrovství ve sběru hroznů, burčákový trojboj i krojované průvody
- Za vínem nemusíte na Moravu. Vinobraní se konají v každém koutě Čech
- Mělník, Kutná Hora, Karlštejn aneb za skvělým vínem do středních Čech
- Před vinobraním se musí „zarazit hora“. Kde po republice můžete tuto lidovou slavnost zažít?