70 let LIAZu v Mnichově Hradišti představí jezdce z Dakaru i hvězdného moderátora. Město shání brigádníky na pomoc s organizací akce

Foto: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Letošní rok je v Mnichově Hradišti rokem LIAZu. Z bran zdejšího závodu vyjel první nákladní automobil značky LIAZ před 70 lety a před 20 lety jej opustil poslední speciál postavený pro Rally Dakar. V sobotu 27. května si tak budou mít co připomenout nejen milovníci nákladních automobilů, Dakaru, veteránů, ale také pamětníci a bývalí zaměstnanci.

Na náměstí, na dopravním terminále a na náměstíčku u tzv. litých domků bude vystaveno sedm desítek nákladních vozů značky LIAZ, po městě budou zájemci vozit historické autobusy, které budou svážet návštěvníky i z Mladé Boleslavi a Jablonce nad Nisou, milovníci Rally Dakar se setkají s legendárními jezdci, kteří na extrémní závod zavzpomínají, a akce nabídne také výstavy, filmovou projekci v kině, spanilé jízdy, kulturní program a samozřejmě pestré občerstvení.

Organizátoři navázali spolupráci s Janem Říhou, redaktorem a moderátorem televizního pořadu Autosalon, ale také pravidelným účastníkem Rally Dakar, který o závodě napsal několik knih. Ten bude uvádět celodenní program včetně besedy s dakarskými jezdci. Pozvání na akci přijal Jiří Moskal, který za volantem vozu značky LIAZ obsadil na Dakaru v roce 1988 v kategorii kamionů 2. místo, dále Martin Macík, Pavel Záleský, Josef Brzobohatý ml., Jan Filip nebo Bohuslav Vonšovský. Sběratelé autogramů si budou moci piloty i navigátory nechat podepsat.

Na akci bude k vidění průřez modelovými řadami LIAZu od 50. let do roku 2003, takže se bude jistě hojně vzpomínat. K vidění budou veterány i provozní vozy, sklápěčky, tahače i vozy se speciálními nástavbami. Ty nejzajímavější vozy a účastníky bude město postupně představovat na sociálních sítích.

Už nyní se v prostoru náměstí objevily první výstavní panely z dílny městského muzea, které představují fenomén LIAZ z řady různých pohledů a přinášejí rovněž nově zpracované vzpomínky pamětníků. Na akci bude možné zakoupit drobnou publikaci o historii národního podniku, jehož vozy se vyvážely do celého světa včetně exotických destinací, jako je Argentina nebo Tanzanie.

Organizátoři se v tuto chvíli rovněž obracejí na případné zájemce z řad veřejnosti, kteří by se do zajištění akce 27. května měli chuť zapojit. Hledají se dobrovolnici, kteří by poskytli účastníkům akce běžný informační a organizační servis, i pamětnici, kteří by dovedli o LIAZu zasvěceně pohovořit. Spolupráce bude honorována. Obracet se můžete na dominik.maly@klubmh.cz.

Zdroj: Martin Weiss, Kamelot č. 3/2022

 

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top