Několik vzácných druhů našli během jarních týdnů členové ČSOP Klenice. Byly to nejen ohrožené rostliny, ale také dudek chocholatý nebo překvapivý výskyt vlka obecného na Mladoboleslavsku.
O vlku se ochránci přírody dozvěděli od příznivce, který jim poslal fotografie této vzácné šelmy. Zaznamenal ji při jízdě autem u obce Plazy, jak přebíhá silnici. Zřejmě šlo o vlčího samce, který si hledat nové teritorium. Fotografie vlka měla velký ohlas na facebooku, kde se kromě pozitivních reakcí objevily i ty negativní. Informace ČSOP Klenice předal také Hnutí Duha, které se na monitoring vlků zaměřuje.
Další vzácným živočichem byl ohrožený dudek chocholatý, kterého členové ČSOP Klenice zaznamenali na území národní přírodní památky Mladá. Krásný pták není pro náš kraj až tak ojedinělý, ale stále naším krajem jenom migroval. Letos zde po dlouhých letech opravdu zahnízdil. Neméně zajímavé je pozorování pobytových stop bobra evropského na toku Jizery. Pravděpodobně se k nám dostali z Ploučnice, kde jejich počty narůstají. Bobr byl zaznamenám u Podhradských tůní, Debře a Benátek nad Jizerou.
Velkým objevem byl nález asi 15 jedinců kriticky ohrožené vratičky heřmánkolisté u Bělé pod Bezdězem. Podle databáze Pladias zde rostla naposledy asi před 100 lety. Vratička je vlastně kapradina, která se vyskytuje na suchých půdách. V ČR byla nalezena například v Českém středohoří, Jeseníkách nebo Krkonoších.
Výjimečné druhy našli ochránci přírody také na Vrchbělé. „Kozinec dánský v NPP Mladá postupně mizí, tady se záhadně objevil. Náš člen loni místo, kde rostou, posekal a jako poděkování za péči jich tam letos vykvetlo asi 100 kusů,“ sdělila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.
Na Vrchbělé se podle Milady Vrbové také rozrůstá populace vstavače vojenského (na snímku). Původně tam kvetly tři jedinci, letos už je jich devět. Další lokalita byla nalezena opodál na nově posekané ploše. Na Vrchbělé se daří také vratičce měsíční, které prospívá management louky, jenž tam každý rok ČSOP Klenice provádí. Letos se zde po mnoha letech znovu objevily.
Tento týden ochránci přírody objevili v lese v Obrubcích hadí mord nízký, který patří mezi ohrožené druhy rostlin. V České republice se vyskytuje především v jižních Čechách. Na Mladoboleslavsku nebyl až do minulého týdne zaznamenán. V současné době roste zpravidla na nepatrných zbytcích původních biotopů.
Přesná místa nálezů ČSOP záměrně nezveřejňuje, aby měly populace vzácných rostlin čas na rozmnožení. Problémem v mnoha oblastech je však sucho, které čím dál víc trápí naši krajinu. Bez vody to nebudou mít tyto vzácné druhy jednoduché, a to nám nezbývá než si přát, aby se krásné slunečné počasí střídalo s přeháňkami.
Ondřej Kořínek, ČSOP Klenice
Další fotografie vzácných druhů živočichů a rostlin: https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8417886