Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti

Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti. Foto: Petr Novák
Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti

Na počátku letošního roku vyšla kniha s názvem Od rozhledny. Jejím autorem je Jaroslav Dvořák, který již 10 let měsíc co měsíc vítá ve svém domě pamětníky a zájemce o „zmizelé“ Hradiště.

Nad starými fotografiemi a dokumenty, kterých má autor bohatý archiv, vzpomínají na proběhlé události, běžný život v minulých desetiletích, na již neexistující objekty či na spoluobčany, kteří již nežijí, prostě na minulost svého města.

Z těchto schůzek vzešel nápad vydat vzpomínky pamětníků knižně. Před několika lety se tak objevila knížečka Jizera, hospody, vzpomínky a ještě něco, která se věnovala Jizeře, rybaření, hradišťským hospodám a dalším tématům. Nyní tedy byla vydána již výše jmenovaná publikace s názvem Od rozhledny. Obsahuje převážně autorovy vzpomínky na práci dřevorubce, zachycuje zážitky z přírody, lesa, rybaření, znovu je zde častým námětem Jizera. Vedle toho jsou zde přetištěny některé archivní dokumenty, které má autor ve své sbírce, a zaznamenány vzpomínky na bývalé mnichovohradišťské podniky, provozovny, spolky či organizace.

Sám autor zdůrazňuje, že knihu psal pro své přátele, tomu odpovídá způsob vyprávění i zvolená slovní zásoba, tak jak tomu bylo i u předchozí publikace.

Kromě titulů věnovaných vzpomínkám na Mnichovo Hradiště stál Jaroslav Dvořák také za vznikem knihy o zaniklých obcích vojenského prostoru Ralsko s názvem Procházkou po zaniklých vesnicích Ralska a knihy Vzpomínky tety Emy. Její autorka Margit Herrmannová v ní popisuje život v Jablonečku před odsunem v roce 1945.

Všechny jmenované knížky je možné zakoupit v trafice Signál.

Zdroj: Kamelot č. 3/2024

Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top