Mnichovohradišťský spolek genealogů chystá na rok 2024 sérii článků o typických místních příjmeních

Mnichovohradišťský spolek genealogů chystá na rok 2024 sérii článků o typických místních příjmeních

Hyka, Nohýnek, Šverma, Šimon, Sameš, Bukvička, Maděra... Připomíná vám to seznam spolužáků ze základní školy? A napadlo vás, že kdybyste vyrůstali na Moravě, vypadá tento seznam úplně jinak? Každý region má svá typická příjmení. A právě to je jedním z témat, kterým se zabývá Mnichovohradišťský spolek genealogů, sdružující více než tři desítky nadšenců pátrajících po svých předcích a dalších rodopisných vazbách.

Spolek oslaví v únoru již sedm let od první schůzky a zároveň čtyři roky od oficiálního založení. Za tu dobu jsme společnými silami nashromáždili mnoho poznatků o rodopisných vazbách v regionu, které chceme výhledově vydat ve sborníku podle jednotlivých rodů (příjmení). Jedná se o práci velmi náročnou, proto jsme se rozhodli nejprve postupně zveřejňovat kratší články o jednotlivých příjmeních jednak v Kamelotu, jednak na webu mnichovohradistsko.cz. Články logicky nemohou obsahovat veškeré dopátrané poznatky, jedná se spíš jakýsi výběr ukázek naší dlouholeté práce. Věříme však, že i na základě nich se nám ozvou další nadšenci a spolu se nám podaří pátrání doladit do co nejucelenější podoby. 

Autory příspěvků nejsou profesionální historici, ale pouze nadšenci věnující se bádání ve volném čase. Proto se omlouváme za případné nepřesnosti. Po konzultacích s odborníky se je snažíme doladit. Veškeré věcné i formální připomínky a samozřejmě také další poznatky o uvedených příjmeních zasílejte na e-mail petr-novak@post.cz. Na této adrese uvítáme i kontakt ze strany zájemců, kteří by chtěli přispět články o dalších příjmeních v našem okolí, případně se stát členy našeho spolku. S výjimkou letních prázdnin se scházíme každý měsíc v Domě Ludmila ve Veselé. Termíny a veškeré podrobnosti najdete na www.rodokmenymh.cz. Děkujeme za další příspěvky i doplnění a zpětnou vazbu k příspěvkům dosavadním. Přispějme společně k zachování paměti rodů našeho regionu!

 

Petr Novák

​Dosud vydané články:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top