Nástavba na ZŠ Sokolovská přinese tři nové učebny

Vizualizace třídy v prostoru nad spojovacím krčkem. Zdroj: město Mnichovo Hradiště
Půdorys nástavby, v níž vzniknou tři nové třídy, kabinet a spojovací chodba. Zdroj: město Mnichovo Hradiště
Nástavba vznikne na spojovacím krčku mezi starou a novou budovou školy. Zdroj: město Mnichovo Hradiště

Za posledních deset let vzrostl počet žáků na mnichovohradišťských základních školách o 29 procent. Další růst, i když pomalejší, se očekává také v příštích letech. Školy se tak dostávají na hranici svých kapacit. Město proto připravuje koncepční strategii možného rozvoje prostorových kapacit svých škol. Jejím cílem je navýšení počtu míst na školách, ale také vytvoření podmínek pro modernější vyučování. 

Z dílčích projektů je dosud nejdál nástavba nad spojovacím krčkem v areálu Základní školy v Sokolovské ulici. Na základě studie, kterou zpracoval architekt Vladimír Balda, rozhodli radní města o vzniku tří nových učeben a jednoho kabinetu nad vstupním traktem do nové školní budovy.

Půdorys nástavby, v níž vzniknou tři nové třídy, kabinet a spojovací chodba. Zdroj: město Mnichovo Hradiště
Půdorys nástavby, v níž vzniknou tři nové třídy, kabinet a spojovací chodba. Zdroj: město Mnichovo Hradiště

Ve středu 30. března podepsalo město smlouvu s projekčním ateliérem Anitas, který vzešel z výběrového řízení. Vedle tříd a zázemí pro učitele bude součástí projektu rovněž výtah, rekonstrukce dvou odborných učeben (kuchyňka a dílny) a úprava vstupu do školy, kterou si projekt vyžádá. Město se pokusí získat na realizaci tohoto projektu dotaci. Projekční práce poběží do letošního září, po skončení povolovacího řízení se očekává zahájení stavby v roce 2023 dle dotačních příležitostí.

„Třídy, které vzniknou nad krčkem, budou prostorově komfortní. Děti tu budou mít dostatek světla, volný prostor pro alternativní výuku po straně každé třídy a nástavba navíc přinese užitečné propojení staré a nové budovy na úrovni prvního nadzemního podlaží,“ uvádí místostarosta města Jan Mareš.

Nástavba vznikne na spojovacím krčku mezi starou a novou budovou školy. Zdroj: město Mnichovo Hradiště
Nástavba vznikne na spojovacím krčku mezi starou a novou budovou školy. Zdroj: město Mnichovo Hradiště

Celá jihozápadní strana přístavby bude prosklená, studie proto počítá se slunolamem, který zabrání přílišnému oslunění prostor v letních odpoledních hodinách, a také s roletkami. Relaxační prostor ve třídách bude rozjasněn stropním světlíkem. Strop nástavby ponesou lepené dřevěné trámy, které přispějí k příjemnému charakteru vzdělávacích prostor. Zmiňovaná spojovací chodba, která propojí obě školní budovy, povede na severovýchodní straně nástavby.

Kapacita tří nových učeben bude až 90 míst. Předpokládané náklady na realizaci tohoto projektu činí 21 milionů korun.

„Vedle nástavby krčku na ZŠ Sokolovská se nyní aktivně zabýváme rovněž podobou nové sportovní haly, která by měla vzniknout v kampusu naší druhé základní školy ve Studentské ulici. V tomto případě lze uvažovat o realizaci nejdříve v roce 2025. Koncepce rozvoje školství však počítá i s takovými projekty, jako je nové školní křídlo s minimálně devíti učebnami v areálu ZŠ Studentská, novým pavilonem ZŠ Sokolovská nebo s výstavbou nové budovy městské knihovny. Pokud bychom realizovali všechny zvažované projekty, náklady by činily přes 700 milionů korun. V časovém horizontu deseti let to není nereálné, ale současná situace na trhu se stavebními materiály samozřejmě vše komplikuje,“ dodává starosta Ondřej Lochman.

Jak zmiňuje starosta, koncepce rozvoje školských kapacit se netýká pouze kapacit základních škol, ale i dalších zařízení. Jedno z nich, Mateřská škola v Mírové ulici, letos prochází rekonstrukcí, jejíž součástí je rovněž vybudování jedné nové třídy pro 24 dětí. Tím by mělo mít Mnichovo Hradiště i pro příští léta ve školkách dostatek míst, zkapacitňování škol však ještě bude během na dlouhou trať.

Zastupitelstvo města by doplněnou verzi koncepce možného rozvoje prostorové kapacity základních škol v Mnichově Hradišti, na které v posledních letech pracuje architekt města Jan Světlík, mělo schvalovat v letošním roce. Tento dokument následně stanoví priority a souslednost jednotlivých dílčích projektů, a stane se tak jakýmsi jízdním řádem rozšiřování školských kapacit Mnichova Hradiště.

Mohlo by vás také zajímat:

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top