Babička Věra Tieftrunková je pro další dobrovolníky Klaudiánovy nemocnice vzorem

Babička Věra Tieftrunková je pro další dobrovolníky Klaudiánovy nemocnice vzorem. Foto: Klaudiánova nemocnice
Babička Věra Tieftrunková je pro další dobrovolníky Klaudiánovy nemocnice vzorem. Foto: Klaudiánova nemocnice

Neuvěřitelných patnáct let chodila jako dobrovolnice do Klaudiánovy nemocnice Věra Tieftrunková. Věruška, jak ji všichni oslovovali, nechala v nemocnici kus svého srdce. Po dlouhých letech se rozhodla svoji dobrovolnickou činnosti ukončit – osobně jí poděkoval předseda představenstva Ladislav Řípa a koordinátorka dobrovolníků Zuzana Kaftanová.

Věruška byla se svojí typickou skromností slavnostním poděkováním zaskočena. Jen těžko tato žena za svoji obětavost přijímá díky. Ačkoliv přesně to dokládá její čistou povahu. „Dovolte mi, abych vám, paní Věro, poděkoval. Vaší dobrovolnické práce v naší nemocnici si velmi vážím. Každý, kdo věnuje svůj volný čas ostatním, si zaslouží velký obdiv. Děkuji vám, jste příkladem pro nás všechny!“ řekl předseda představenstva Ladislav Řípa. Paní Věra dostala květiny, knihu, upomínkový list a od dětí z dětského centra zarámovaný obrázek. 

Paní Věra byla v evidenci dobrovolnického centra od roku 2008. Patří tedy mezi první aktivní dobrovolníky této nemocnice. A svým přístupem je skutečně vzorem pro všechny dobrovolníky. „Velmi skromná, milá a spolehlivá paní, ze které vyzařuje neskutečná moudrost a obětavost pro dobrovolnickou činnost. Pomáhat ostatním jí vždy přišlo naprosto normální, přirozené a nic k chlubení,“ říká koordinátorka dobrovolníků Zuzana Kaftanová.

V posledních letech paní Věra docházela především do dětského centra (dětský domov pro malé děti), kde jí děti neřekly jinak než babičko Věruško. Individuálně a trpělivě se věnovala potřebám místních dětí. „Ráda bych nejen za sebe, ale i za celý kolektiv, a především za děti Dětského centra poděkovala. Paní Věra docházela za našimi dětmi řadu let a zúčastňovala se také akcí, které pro děti připravilo Dobrovolnické centrum při Klaudiánově nemocnici. Za ty roky jsme ji již považovali a stále považujeme za svou. Věnovala dětem nejen hodně svého času, ale především hodně laskavosti, vstřícnosti a citu. Byla jako dobrovolnice skvělá. Ještě jednou velký a upřímný dík!“ říká primářka dětského centra Helena Tomanová.

Monika Theimerová, zakladatelka dobrovolnického centra nemocnice a dlouholetá koordinátorka tohoto programu, na paní Věru vzpomíná: „Měla jsem letáček na nábor dobrovolníků na lékárně u soudu. Viděla jsem, jak si ho Věruška četla, tak jsem ji oslovila. Zanedlouho zavítala do mé kanceláře a domluvily jsme vše potřebné. Hned od počátku se mi líbil její přístup. Filozofie Věrušky byla postavená na tom, že každý den v týdnu má svůj pevný bod – jeden den věnuji sobě, jeden den pacientům na oddělení následné péče, jeden den dětem v dětskému centru, jeden den svým kamarádkám, jeden den svým dětem, jeden den vnoučátkům a jeden den úklidu a úřadům.“

Paní Věruška se stala neodmyslitelnou součástí dobrovolnického programu nemocnice. Všude, kam přišla, rozdávala lásku a radost. „Na oddělení následné péče mám s Věruškou jeden nezapomenutelný zážitek: procházela jsem chodbou a pootevřenými dveřmi jsem zaslechla z pokoje Věrušku. Věděla jsem, že je u pacientky, která byla slepá, mladšího věku. Věruška jí četla a popisovala zadní stranu časopisu, kde byla reklama na podprsenky. Nenápadně, abych nerušila, jsem stála u dveří, pozorovala dění a plakala jsem dojetím, jak žena ženě může obyčejnou reklamní stránku zprostředkovat. Věruška tuto pacientku doprovázela jako dobrovolník, když ležela i na jiných odděleních, neb měla více zdravotních potíží a byla moc ráda za její společnost,“ zavzpomínala Monika Theimerová, kterou dodnes s řadou dobrovolníků pojí hluboké přátelství.

Věra se vždy uměla naladit na notu pacienta, vycítila jeho potřeby a znala svoji úlohu jako dobrovolnice. Každoročně byla vybrána a oceňována na slavnostním ocenění dobrovolníků, které tradičně organizuje nemocnice společně s městem Mladá Boleslav. V roce 2013 ji koordinátorka nominovala na dobrovolníka Středočeského kraje a ona skutečně tento titul získala. „Věruška se podílela i na debatách o rozvoji dobrovolnictví u kulatého stolu v Praze, kde jsme byly spolu za naši nemocnici,“ říká Theimerová. „Mě Věruška obohacovala tím, že si byla vědoma, co jí dobrovolnictví přináší do života. Ona ví, že v dobrovolnictví hraje roli rovnováha dávám – dostávám.“ Laskavý a rozvážný přístup je základem jejího dlouholetého docházení za pacienty.

Hana Kopalová, tisková mluvčí Oblastní nemocnice Mladá Boleslav

Babička Věra Tieftrunková je pro další dobrovolníky Klaudiánovy nemocnice vzorem
Foto: Klaudiánova nemocnice

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top