Pozorování čápů a jejich hnízd se v posledních letech se stalo populární nejen mezi ornitology. Česká společnost ornitologická systematicky mapuje čapí hnízda za pomoci dobrovolníků už od roku 2014, kdy byl čáp bílý a čáp černý vyhlášen Ptákem roku.
V našem okolí je patrně nejznámější čapí hnízdo přímo v Mnichově Hradišti, kde byla v roce 2016 společností ITBUSINESS instalována webkamera pro jejich on-line pozorování. Letos již hradišťští čápi přivedli na svět mláďata.
V roce 2017 byla webkamera instalována i u čapího hnízda v Příšovicích, zde ale letos čápi ještě nezahnízdili, i když na obhlídku již přiletěli.
Na mapě České společnosti ornitologické můžete sledovat dění i v ostatních čapích hnízdech. Na mapě najdete přehledně všechna čapí hnízda i s barevným odlišením, zda tam již letos čápi přiletěli a jestli přivedli na svět mláďata. Po kliknutí na jednotlivá hnízda se můžete podívat na podrobnosti o nich. Do tvorby mapy se můžete zapojit i sami. Sledujte hnízda ve svém okolí, a jakmile čáp přiletí, najděte hnízdo v mapě, klikněte na něj a přílet zapište. Stejně tak zapisujte, co se na hnízdě v průběhu sezóny děje. Vydržte až do konce – do počátku srpna, kdy mladí čápi opouštějí hnízda – a svá pozorování průběžně zapisujte. Pokud na mapě hnízdo chybí, můžete ho doplnit.
Na Mnichovohradišťsku již byli čápi letos pozorování v hnízdech v obcích Žantov, Koprník, Hoškovice a Mokrý u Všeně a v jednom ze dvou hnízd ve Žďáru. Neobsazená hnízda zatím zůstávají v Borovici, Budách, Doubravě a Suhrovicích.
Netřeba zdůrazňovat, že sledovaní čápů má pouze volnočasové, vzdělávací a ekologické cíle. V žádném případě nesmí být do jejich přirozeného života nijak zasahováno. Jak může člověk postupovat v případě, že zpozoruje čapí hnízdo nebo samotného čápa v ohrožení, se můžete dočíst na webu České společnosti ornitologické.
Odkazy: