Další proměny D10 u Kosmonos. Stávající nadjezd zmizí, vznikne prstenec nad dálnicí

Další proměny D10 u Kosmonos. Stávající nadjezd zmizí, vznikne prstenec nad dálnicí. Foto: ŘSD
Budoucí podoba MÚK Kosmonosy na D10

Řidiče a cestující, kteří využívají dálnici D10 z Mnichova Hradiště směrem na Mladou Boleslav, čeká příští rok další nové omezení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce začít s kompletní přestavbou mimoúrovňové křižovatky (MÚK) Kosmonosy. Ta je na hlavní trase pro zásobování Škody Auto po silnici.

Stavba s odhadovanou cenou 730 milionů korun je jednou z investic, kterou stát slíbil automobilce na podporu dopravní infrastruktury v regionu v roce 2018. Tehdy ministerstvo dopravy uvádělo cenu 310 milionů korun. Úsek prochází velkou proměnou již nyní: Škoda Auto si staví svůj most přes D10, ŘSD rozšiřuje dálnici ve směru na Prahu o třetí pruh.

O zahájení výběrového řízení na proměnu informoval na Twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. „Kompletní přestavba dopravně nevyhovující MÚK zlepší plynulost a bezpečnost provozu a umožní další rozvoj území a napojení silnice I/16,“ uvedl Mátl. Aktuálně běží stavební řízení, stavba začne příští rok.

Nová křižovatka je navržena jako prstencová s mimoúrovňovým převedením dálnice D10 (okružní křižovatka nad dálnicí D10). Přemostění dálnice se posune lehce severněji. Velké množství větví, které je potřeba do křižovatky zaústit, je navrženo propojením v okružní křižovatce nad stávající dálnicí D10.

Nejzatíženější dopravní směry jsou doplněny ve směrech pravého odbočení přímými průjezdy (by-passy). Úprava dálnice D10 začíná zhruba 830 metrů před stávající mimoúrovňovou křižovatkou a končí asi 830 metrů za stávající mimoúrovňovou křižovatkou. Prstenec okružní MÚK je navržen jako dvoupruhový o vnějším průměru 140 metrů. Do prstence je zaústěno celkem devět větví. Ve směru od Prahy půjde o třípruhový vjezd. Po celou dobu výstavby bude zachován provoz jak na dálnici D10, tak i na křižovatce Kosmonosy. Demolice stávajícího nadjezdu na 46. kilometru je předpokládána za úplné uzavírky dálnice. Kompletně je stavba popsána v informačním letáku. Do křižovatky bude zapojena i budoucí přeložka silnice I/16 od Jičín.

Zdroj: zdopravy.cz


Budoucí podoba MÚK Kosmonosy na D10

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top