Hrady a zámky v okolí. Které můžete navštívit a za jakých podmínek?

Hrad Trosky. Ilustrační foto: pixabay.com

Protiepidemická opatření se rozvolňují a opožděné jaro už konečně klepe na dveře. Turisté proto pomalu mohou začít vyrážet na hrady a zámky. Vládní nařízení v současné době povolují pouze individuální prohlídky památek bez průvodce, ne ve všech objektech je to ale z provozních důvodů možné. V některých hradech a zámcích navíc otevření neumožňují probíhající rekonstrukce. Jak jsou na tom nejvýznamnější hrady a zámky na Mnichovohradišťsku a v jeho blízkém okolí? Které můžete navštívit a za jakých podmínek?

Zámek Mnichovo Hradiště

V Mnichově Hradišti je zámek v současnosti pro veřejnost uzavřen. Zámecký park je otevřen od 7 do 18 hodin. Při návštěvě je nutné dodržovat nařízené bezpečnostní pokyny.

Valečov

Na zřícenině hradu Valečov je otevření zatím odloženo. Kvůli špatnému počasí se totiž nepodařilo včas dokončit opravy otvorů na novém paláci. „Na hradě je stále nainstalované lešení a z bezpečnostních důvodů zatím nelze do objektu pouštět návštěvníky,“ říká starostka obce Boseň Hana Maudrová. Otevření hradu se ale očekává již brzy. Budeme vás o něm na našem webu informovat.

Zvířetice

Areál Zvířetic je otevřený prozatím v režimu volně přístupné zříceniny.  „Uzavřenou zatím musíme nechat věž, protože se jedná o vnitřní prostor,“ říká vedoucí TIC Zvířetice Vojtěch Dvořák. Otevřeno je také informační centrum Zvířetice v režimu „okénka“, kde je možné si zakoupit veškerý sortiment. Zahrát si také můžete nový ročník hry Tajemství zvířetického trezoru.

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zámek v Bělé pod Bezdězem bude pro individuální prohlídky otevřen 7. května. Navštívit jej můžete denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin.

Bezděz

Od 4. května je hrad otevřen denně kromě pondělí od 9 do 16.30 hodin. Velká věž je uzavřena z důvodu opravy. V areálu je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a zakrýt si dýchací cesty. Dezinfekce na ruce je k dispozici přímo na hradě.

Kost

Hrad Kost je v současné době z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Humprecht

I na zámku Humprecht probíhají stavební práce a návštěvníci se do něj proto zatím nepodívají. Otevření zámku se předpokládá nejdříve od začátku července 2021.

Trosky

Trosky jsou otevřeny. Prohlídka hradu je individuální, bez průvodce. Provozovatelé prosí návštěvníky o striktní dodržování hygienických pravidel v celém areálu hradu. V květnu je otevírací doba denně kromě pondělí od 9 do 16.30 hodin.

Dětenice

Vnitřní prostory zámku Dětenice jsou uzavřeny, otevřen je ale zámecký park. V něm se navíc každou sobotu a neděli vždy od 11 do 18 hodin koná MARKET. Návštěvníci se mohou těšit na rozmanité občerstvení, například mořské plody, čerstvé ryby, vyhlášená medová žebra, domácí klobásy, bramboráky, palačinky, zámecké koláče, pivo z místního pivovaru a mnoho dalšího.

Sychrov

Ani zde se návštěvníci dovnitř zámku nepodívají. Zámecký park je otevřen denně od 9 do 17 hodin a nutné je dodržovat nařízené bezpečnostní pokyny. Pravidelné návštěvníky parku jistě mile potěší letošní novinka v podobě celosezónní permanentky opravňující držitele ke vstupu do zámeckého areálu. Permanentky jsou k dostání na pokladně zámku v otevírací době.

Valdštejn

Brána hradu Valdštejn je otevřena od 4. května, a to v souladu s vládními nařízeními pouze pro samostatné prohlídky areálu bez průvodce. Návštěvníci musí dodržovat bezpečné rozestupy, zakrýt si ústa a nos respirátory či nanorouškami a vydezinfikovat si ruce. V květnu je hrad přístupný mimo pondělí každý den od 9 do 16 hodin. Původně plánované doprovodné akce, například Valdštejnská pouť či Noc kostelů, jsou zrušeny.

Hrubý Rohozec

Objekt v současnosti pro veřejnost uzavřen.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top