Zajímá vás skalní kaple na Drábských světničkách nebo farní hřbitov ve Březině? Kupte si aktuální číslo sborníku Od Ještěda k Troskám

Zajímá vás skalní kaple na Drábských světničkách nebo farní hřbitov ve Březině? Kupte si aktuální číslo sborníku Od Ještěda k Troskám

V aktuálním čísle sborníku Od Ještěda k Troskám se jako vždy můžete přečíst několik článků týkajících se Mnichovohradišťska, ale samozřejmě i další články z celého Českého ráje.

Několik článků je věnováno 100. Výročí sborníku, jehož iniciátorem byl profesor historické vlastivědy na Univerzitě Karlově Josef Vítězslav Šimák. Rod jeho babičky pocházel z Mnichova Hradiště. Podrobněji se o něm dočtete v článku Lenky Křížové.

Stejná autorka pokračuje dalším dílem seriálu o hřbitovech na Mnichovohradišťsku, tentokrát se zabývá farním hřbitovem ve Březině.

Třetím „mnichovohradišťským“ příspěvkem Lenky Křížové je recenze knihy Jiřího Šosvalda Mnichovo Hradiště na starých pohlednicích a fotografiích.

O někdejším jednateli mnichovohradišťského odboru Klubu československých turistů a vrchním správci okresní správy silnic Františku Lancovi (1876–1954) a jeho objevu skalní kaple na Drábských světničkách píše Karel Hubač.

Typické i nestandardní názvy skal a horolezeckých cest v Českém ráji (z těch nám nejbližších například Barberina a Hláska na Drábských světničkách či Velikonoční věž v Příhrazích) představuje Jaroslav Veselý.

Ladislav Šourek se zabývá historii českodubského hamru a Jaroslav Veselý nejstarším Husovým pomníkem v Čechách, který se nachází v Jičíně.

Na článek o „troskolezcích“ Ladislava Futtery ve sborníku 4/2021 volně navazuje příspěvek Jaroslava Peterky, který objevil troskolezce na jedné historické fotografii.

Nechybí připomínka 90. narozenin historika Roberta Kvačka či představení obce Karlovice.

Recenze pak kromě výše zmíněné najdeme ve sborníku další dvě: Adama Rejhy na knihu Turnov a Jiřího Poláčka na knihu Domovy Jarmily Glazarové.

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a nově také v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 50 Kč.

Mohlo by vás také zajímat:

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top