Do města míří liazy z celé republiky, akce 70 let LIAZu v Mnichově Hradišti představí fenomén LIAZ ze všech stran

Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště
Automobil Liaz na letišti v Hoškovicích, rok 2014. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště
Rallye Paříž Dakar, Jiří Moskal, rok 1988. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště
Poslední vůz, 5. září 2003. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště, foto Martin Macík

V sobotu 27. května do Mnichova Hradiště zamíří každý, kdo chová v srdci dnes již neexistující značku nákladních vozů LIAZ. Velkou celodenní akci (od 9 hodin až do půlnoci), jejímž cílem je připomenout význam Libereckých automobilových závodů, pořádá město společně s Klubem Mnichovo Hradiště, Muzeem města Mnichovo Hradiště a organizátory veteránských srazů majitelů vozů Škoda a LIAZ. Těšit se můžete na desítky veteránů všech výrobních řad, na setkání s účastníky Rally Dakar, na výstavy, filmové promítání, koncerty a mnoho dalšího. Zveme pamětníky, aby si přišli zavzpomínat, i osoby mladšího data narození, aby se přišly seznámit s podnikem, který Mnichovo Hradiště zásadním způsobem ovlivnil.

„Liberecké automobilové závody, na rozdíl od Škody nebo Tatry, neměly jeden domov, jedno místo, se kterým by byly pevně spojené. Generální ředitelství v Jablonci nad Nisou, největší montážní závod v Mnichově Hradišti, další závody ve Zvolenu, Přerově, Mělníku či Holýšově... V Mnichově Hradišti se však LIAZ stal nedílnou součástí města a významně ovlivnil jeho dnešní podobu. Vzhledem k tomu, kolik místních v LIAZu pracovalo, často po celý život, jsem si jistý, že dost možná dojde i na slzy,“ říká starosta Jiří Plíhal, rovněž někdejší zaměstnanec LIAZu. 

Organizátorům se podařilo v krátkém čase připravit důstojnou připomínku, která má výrazně nadregionální charakter. Impulzem pro zahájení příprav přitom byla až říjnová demolice komínu v bývalém areálu LIAZu, na kterou se přišly podívat davy lidí. Vše přitom takříkajíc zapadlo na své místo – v letošním roce si připomínáme 70 let od prvního vozu vyrobeného v mnichovohradišťském závodě po vzniku národního podniku Liberecké automobilové závody a 20 let od sestavení vozu posledního.

Akce získala podporu celé řady institucí. Záštitu nad ní převzalo Ministerstvo kultury ČR, středočeská hejtmanka Petra Pecková, liberecký hejtman Martin Půta, primátor Liberce Jaroslav Zámečník nebo primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele. Město našlo rovněž několik desítek partnerů, kteří konání 70 let LIAZu v Mnichově Hradišti podpořili finančně. Generálním partnerem akce je Nadační fond Škoda Auto.

A nyní to nejdůležitější – co Mnichovo Hradiště v sobotu 27. května 2023 nabídne... 

Více než 90 nákladních aut: první a poslední vozy, dakarské speciály, funkční prototypy

Město navázalo spolupráci s organizátory veteránských srazů majitelů vozů značek Škoda a LIAZ, konkrétně s Patrikem Militkým, který k 70. výročí prvního vyrobeného vozu přislíbil zajistit sedm desítek nákladních vozů. „Nahlášeno je nakonec přes 90 vozů. Víme o 15 autech od Českých Budějovic, také ze Zlínska a ze Šumperska se chystá větší skupina. Je to kus československé historie a liazy už na silnicích skoro nepotkáte," říká Militký. V neděli 7. května město přihlašování vystavovatelů z organizačních důvodů ukončuje.
Potvrzený je nejstarší vyrobený vůz Škoda 706 RO, který z bran závodu vyjel 2. ledna 1953, i poslední vůz Liaz 111.154 Dakar postavený jako doprovodné vozidlo pro Martina Macíka na Rally Dakar 2004 a dokončený 5. září 2003. Vedle nich se ve městě objeví vozy řady 400, tahače XENA a nákladní vozy FOX, kterých bylo vyrobeno jen několik desítek kusů. K vidění bude i vůz s jedinečnou unifikovanou kabinou. Akce nabídne průřez všemi modelovými řadami i specializovanými nástavbami.

Akce je spojená s evropským srazem majitelů nákladních vozů značek Škoda a LIAZ, a vozy tak budou k vidění takřka po celém městě. V Palackého ulici, na parkovišti před restaurací U Karlových Varů, na dopravním terminálu a na vlakovém nádraží, v litých domcích (ulice Na Výsluní a Polní), před městským kinem nebo v bývalém areálu LIAZu. Těšit se však můžete i na jejich dynamickou prezentaci v podobě spanilých jízd. Ve 14.00, 15.30 a 17.00 hodin projedou městem kolony nákladních vozů, které zamíří ulicí Víta Nejedlého směrem na Haškov, projedou bývalou továrnou, přes obchvat města se dostanou do Jiráskovy ulice a přes centrum se vrátí na svá místa. Ve 14 hodin na tento okruh vyrazí vozy vystavené na náměstíčku u litých domků, v 15:30 vozy z dopravního terminálu a v 17 hodin vozy z náměstí. Krásná příležitost vyfotit si liazy v provozu...

Prohlídka někdejšího výrobního závodu a další místa, kudy kráčela historie LIAZu

Historickým autobusem Škoda 706 RTO se bude možné podívat i do míst, kde se liazy půl století montovaly. Díky spolupráci se současným vlastníkem areálu, developerskou společností Finapra, se zájemci svezou celým komplexem, uvidí staré objekty včetně budovy někdejší textilky, nové haly, trosky komína odstřeleného vloni v říjnu a budou si moct vystoupit a vyfotit se u haly s typickou zubatou střechou. Na palubě autobusu si k tomu vyslechnou komentář průvodce, který upozorní na mnohé zajímavosti.

Vedle závodu a Masarykova náměstí, které je hlavním dějištěm akce, budou pro zájemce připravená ještě zastavení na vlakovém nádraží, odkud v minulosti liazy mířily po železnici nejčastěji do světa, v městském kině v ulici Ivana Olbrachta, kde se bude po celý den ve smyčce promítat nový střihový film o LIAZu obsahující i dosud nepublikované materiály ze soukromých archivů, a v tzv. litých domcích, tedy v lokalitě mezi ulicemi Na Výsluní a Polní, která vznikla v rámci budování bydlení pro zaměstnance továrny. 

Limitovaná edice modelu dakarského speciálu v nových barvách a s logem akce

Semilská společnost SEVA, výrobce známý svými stavebnicemi, má v sortimentu několik modelů značky LIAZ, které budou na akci ke koupi. Při příležitosti kulatých výročí LIAZu však organizátoři připravili originální model, který jistě ocení sběratelé i ostatní účastníci akce jako originální suvenýr. Model vychází z dakarského liazu 110.55 D z roku 1985, představí se ovšem v nových barvách, s označením mnichovohradišťského výrobního závodu a v neposlední řadě se znakem města. Na akci bude model k mání na stánku Klubu Mnichovo Hradiště.

Rallye Paříž Dakar a LIAZ: od 80. let po současnost

Dakarská rallye je legendární. LIAZ se jí účastnil od roku 1985. Na extrémní závod, který nekompromisně prověřoval konstrukční prvky závodních vozů i odhodlání posádek, zavzpomíná na náměstí od 14 hodin půl tuctu pamětníků včetně Jiřího Moskala, který v roce 1988 společně s Františkem Vojtíškem a Pavlem Záleským pro LIAZ vybojoval na Dakaru v kategorii kamionů 2. místo. Pamětníky vyzpovídá moderátor Jan Říha, redaktor motoristických pořadů a magazínů a novinář, který mnohokrát přímo z Afriky o průběhu závodu reportoval. 

A to slibované propojení se současností? Svůj stánek na náměstí postaví tým Orion MRG, kde představí současný dakarský motocykl přizpůsobený provozu v pouštních podmínkách a nabídne zasvěcené vyprávění o Dakaru z pohledu členů doprovodného týmu.

Koncerty Olgy Lounové, Pavla Callty nebo kapely VaŤák – Kabát revival

Tématy oslav 70 let LIAZu v Mnichově Hradišti budou především nákladní auta, vzpomínky na LIAZ a Rallye Dakar, kulturní program však rozhodně nebude hrát druhé housle. Hlavním hostem, který na Masarykově náměstí vystoupí od 20.30 hodin i s kapelou, bude zpěvačka Olga Lounová (shodou okolností v dětství na palubě liazu brázdila Evropu se svým otcem, majitelem autodopravy). Její vystoupení slibuje živou show ozvláštněnou  pyroefekty. Během dne vystoupí dále zpěvák Pavel Callta, s hity skupiny Kabát náměstí rozezpívá kapela VaŤák a vystoupí i místní kapely Janovec Jazz Band, Víkend Rock nebo umělci ze ZUŠ Mnichovo Hradiště. Vše zdarma.

A mnoho dalšího...

Muzeum města Mnichovo Hradiště představí na náměstí outdoorovou výstavu LIAZ ve vzpomínkách, která představí fenomén LIAZ z mnoha různých úhlů. Dočtete se třeba o propagačních jízdách a expedicích, o výstavbě bydlení pro zaměstnance, o odborném učilišti LIAZ a dalších tématech. Na akci bude k dispozici rovněž publikace LIAZ Mnichovo Hradiště o historii místního závodu.

Na náměstí bude připraven fotokoutek, kde se budou zájemci moci nechat vyfotit na montáži LIAZu. Mimořádně bude zpřístupněna věž radnice i věž kostela sv. Jakuba. Klub Mnichovo Hradiště jako kulturní organizace města nabídne celou řadu upomínkových předmětů s logem LIAZu, a to včetně retro sklenic, vlaječek nebo vůní do auta. Život v LIAZu přiblíží s nadhledem a humorem scénky mladoboleslavského Divadýlka na dlani. Samozřejmostí je pestrá nabídka občerstvení a atrakce pro děti.

Rallye Paříž Dakar, Jiří Moskal, rok 1988. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště
Rallye Paříž Dakar, Jiří Moskal, rok 1988. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště

Poslední vůz, 5. září 2003. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště, foto Martin Macík
Poslední vůz, 5. září 2003. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště, foto Martin Macík

Automobil Liaz na letišti v Hoškovicích, rok 2014. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště
Automobil Liaz na letišti v Hoškovicích, rok 2014. Zdroj: fotoarchiv Muzea města Mnichovo Hradiště

 

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top