Kvůli pandemii není možné pořádat velké úklidové akce na pomoc přírodě, jako tomu bylo v předchozích letech. Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Klenice (ČSOP Klenice) proto přišla s nápadem při příležitosti Dne země zorganizovat od 24. března do 24. dubna na území okresu Mladá Boleslav samostatné úklidové akce. Každý měl možnost uklidit v přírodě, parku či kolem svého domova. Nasbíraný odpad pak lidé zdokumentovali a poslali ČSOP Klenice k vyhodnocení. Tři nejlepší úklidoví dobrovolníci budou během května odměněni hodnotnými cenami od Nadačního fondu ŠKODA AUTO.
Během 62 úklidových akcí, kterých se zúčastnilo 390 dobrovolníků, se z přírody uklidilo 10 620 kg odpadu.
Uklízelo se v okolí Mnichova Hradiště, Bakova nad Jizerou, Kněžmostu, Branžeže, Dolního Bousova, Martinovic, na Kovánci, v okolí Debře, Horek, Luštěnic, Chaloupek, Katusic, Skalska, Jemníků, Doubravičky, Josefova Dolu, Krnska, Bělé pod Bezdězem, Kosmonos, Mladé Boleslavi a na řadě dalších míst.
Sami členové ČSOP Klenice se vrhli do úklidů okolí svých naučných stezek – přírodního parku Chlum, přírodních rezervací Vrch Baba a Vrchbělá.
Nejaktivnějšími obcemi úklidové akce se staly Písková Lhota, Bakov nad Jizerou, Horka a Strážiště, kde se společně do úklidu zapojili členové Červeného kříže a dobrovolných hasičů.
K největším sběračům odpadu patří rodina Vlasákova, která v okolí Hrdlořez, Debře a Josefova Dolu nasbírala přes tunu odpadu. Zástupci regionu Mnichovohradišťska byli hned na druhém místě: paní Vendula Odhánělová se 2 kamarádkami a 10 dětmi nasbírala v okolí Hradiště také asi tunu odpadu. Třetí byla Petra Hnátková s rodinou, která v okolí Luštěnic odvezla z přírody cca 800 kg odpadků.
Mezi nejčastěji se vyskytující odpad patří bohužel tradičně různé druhy plastů a kovového odpadu a také pneumatiky. Vyskytuje se i nebezpečný odpad (například lahve od oleje) a občas někdo do přírody odloží i například lednici či kočárek. Někteří jedinci se nestydí pohodit do přírody ani použité roušky či respirátory.
Během úklidů narazili dobrovolníci také na několik černých skládek, na které sami nestačili. ČSOP Klenice se proto na základě těchto podnětů obrátil na majitele příslušných pozemků, kteří slíbili nápravu.