O historii zámecké vinárny i o zaniklých hospodách na náměstí. Ponořte se do historie hospod v novém čísle vlastivědného sborníku

O historii zámecké vinárny v Mnichově Hradišti i o zaniklých hospodách na náměstí. Ponořte se do historie hospod v novém čísle vlastivědného sborníku

Hospodám a hostincům bylo věnováno již jedno z loňských čísel sborníku Od Ještěda k Troskám. Číslo aktuální přináší pokračování tohoto tématu.

Mnichovohradišťské čtenáře budou nejvíce zajímat hostince přímo v našem městě. Věnuje se jim Jana Dumková. Konkrétně představuje hospody na přelomu 19. a 20. století, kterých bylo opravdu mnoho: U Jezdce (v místě dnešní lékárny U Zlatého lva), U Černého orla (v místě dnešní pošty), Zlatá hvězda, U Hroznu, U Beránka, U Karlových Varů, v budově staré radnice, U Černého koníčka (v dnešní ulici Víta Nejedlého čp. 291), U Novotných (v Poříčské ulici čp. 23), U Zlaté podkovy, hospoda místní židovské obce, hostince v dnešní ulici 1. máje, U Českého lva, U Jelena, Na Kocandě, U Nádraží, v Podhněvousicích, v cukrovaru i v Haškově.

Samostatný článek od téže autorky je pak věnován restauračnímu zařízení z novodobější historie, a sice zámecké vinárně, která v Mnichově Hradišti fungovala v letech 1969–1987.

V článcích se ale přesuneme i do hostinců mimo Mnichovohradišťsko. Například hostinec Na Mýtě v Železném Brodě je představen ve studii Davida Řeřichy. Na vloni uveřejněnou první část studie o hospůdkách Lomnicku za první republiky navazuje Lenka Morávkovová částí druhou. Tentokrát se zaměřuje na hostince v Nové Vsi, Stružinci a Tuhani.

Historii Beranova hostince v Trávníčku připomíná Jan Havelka. Monika Veselá pak přidává článek o restaurování hostinského sálu a karetního salonku v tomto hostinci.

Lenka Křížová se zabývá počátky penzionátu v Příhrazech. Další hospody a hostince Českého ráje představuje Slavomír Říman.

Doplnění k článku Lenky Morávkové v čísle 2/2022 o hospodách na lomnickém náměstí přináší Vladimír Navrátil. Zmizelý libáňský hostinec – to je téma článku Ireny Škodové. O hospůdce Zavadilka na dohled o hradu Kosti píše Tomáš Grindl.

Ve sborníku zbylo místo i na několik článků na jiná témata. František Mikule píše o cestovateli a lovci Philippu Jakobu Oberländerovi (1875–1911), kterého zabil buvol při lovu na území dnešního Jižního Súdánu. Rubrika Ze starých čísel přináší úryvek z textu JUDr. Antonína Pařízka z let 1929–1930 „Jak psal Pekař knihu o Kosti“. Na lyžování v masívu hory Tábor ve svém dětství vzpomíná Jaroslav Veselý. Sborník uzavírá recenze Lenky Křížové na knihu Jaroslava Egerta Pivovary Českého ráje.

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.

Petr Novák

 

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top