Vyšlo první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Dočtete se v něm například o loukoveckém hřbitovu či o Jiřím Dürichovi

Vyšlo první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Dočtete se v něm například o loukoveckém hřbitovu či o Jiřím Dürichovi

Vlastivědný sborník Od Ještěda k Troskám jednou za tři měsíce přináší zajímavé články z Českého ráje a Podještědí. O čem se dočtete v prvním letošním čísle?

Historička Lenka Křížová pokračuje ve svém seriálu o hřbitovech. Tentokrát se věnuje farnímu hřbitovu na Loukovci.

Vedoucí Muzea města Mnichovo Hradiště Jana Dumková připomíná autory z Mnichovohradišťska, kteří do sborníku Od Ještěda k Troskám přispívali ve 20. a 30. letech minulého století.

Mnichovohradišťska se týká také vzpomínka Jaromíra Jermáře na vloni zesnulého Jiřího Düricha (1930–2022), jehož praděd Josef Dürich (1847–1927) byl klášterským mlynářem, starostou obce Klášter, starostou tehdejšího mnichovohradišťského okresu i poslancem Říšské rady.

I profesor reálného gymnázia v Turnově Julian Vobořil, o kterém píše jeho vnuk Jan Herink, má vzdálenou vazbu na Mnichovo Hradiště. Zdejší pamětníci jistě znali MUDr. Josefa Herinka 1915–1999, profesorova zetě a autorova otce.

Název Naše ulice mého mládí nese článek s popisem Štefánikovy ulice v Železném Brodě od Hany Gromové.

Do historie českého horolezectví nahlédneme v textu od Jaroslava Veselého.

Krátké existenci Stalinova pomníku v Jičíně (1952–1962) je věnován článek Václava Rybaříka.

Vloni uplynulo 30 let od zahájení mírové mise Unprofor v bývalé Jugoslávii. Pavel Mlejnek připomíná několik vojáků z regionu, kteří v tehdejších misích sloužili.

Dvěma příspěvky jsou zastoupena přírodovědná témata. O přírodní památce Libunecké rašeliniště píšou Vojtěch a Markéta Brádlovi, o národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny Milena Roudná.

Otištěna je studentská práce Matyáše Střelky z Turnova o jeho pradědečkovi Leopoldu Lažanovi a sborník uzavírají dvě recenze: Na knihu Rohanové: Raději zemřít než se poddat od Adama Rejhy a na almanach k 50 letům loutkového souboru Ještěd od Jaroslava Kříže.

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a nově také v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top