Od Ještěda k Troskám. Tak se jmenuje čtvrtletník, který svými tématy na cestě Českým rájem a Podještědím neopomíjí ani Mnichovohradišťsko. Právě vyšlo další číslo.
Dozvíte se mimo jiné, že zakladatel českého olympismu Jiří Guth-Jarkovský (1861–1943) rád trávil léto na Branžeži a spolupracoval s Klubem českých turistů v Mnichově Hradišti. S tématem seznamuje František Mikule.
Pokračuje text Ladislava Šourka o obnově hradu Valdštejna, tentokrát o záchraně varhan z kostela v Solci.
Daniela Břoušková upozorňuje na zajímavý zápis v kronice obce Loukov, který se týká tamní studánky.
Vlastibořice se sice nacházejí v sousedním, Libereckém kraji, jejich kostel však v minulosti spadal pod farnost v Loukově. Více se dozvíte v pravidelném seriálu o hřibitovech autorky Lenky Křížové.
A nyní se již přesouváme za hranice našeho regionu, byť do oblasti nepřiliš vzdálené.
Václav Rybařík přibližuje historii krajanského spolku Jičín v Praze a David Řeřicha osmdesát let od otevření hotelu Cristal v Železném Brodě. Druhou část historie podniku Crytur připravil Michal Košelja.
Přečíst si můžete již dříve otištěný rozhovor Karla Hlavatého s českodubským učitelem a ctitelem Karolíny Světlé Josefem Lukešem (1917–2008).
Vladimír „Chroust“ Procházka připomíná 50. výročí tragické smrti skupiny československých horolezců z Turnovska a Jablonecka v norském Trollryggenu.
Na Irenu Škodovou z Libáně, učitelku, ředitelku školy a regionální badatelku, která nás letos 17. září opustila, vzpomíná Milena Roudná.
V roce 1843 byli na Kobyliské střelnici pro výstrahu zastřeleni čtyři čeští četníci, z nichž jeden z nich, František Rajmon (1892–1943), pocházel z Libáně. Událost přibližují Martin Kohout a Milena Roudná.
Svoboda přicházela i z nebes. Tak je nazván krátký článek Jaroslava Veselého, připomenutí letců nejen z Jičnska, kteří zahynuli během druhé světové války. Tentýž autor se pak ohlíží za festivalem Jičín – město pohádky.
Recenze publikace Fenomenální podještědský oděv se zhostil Jaroslav Kříž.
Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.
Petr Novák
Mohlo by vás také zajímat:
- Aktuální číslo vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám je věnováno regionální železnici (19. 7. 2021)
- V aktuálním sborníku Od Ještěda k Troskám najdete několik článků z Mnichovohradišťska (3. 10. 2021)
- Další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám: o památných stromech v okolí i o malíři Josefu Markovi (13. 12. 2021)
- V aktuálním čísle sborníku Od Ještěda k Troskám se dočtete například o loukovském hřbitově (23. 3. 2022)
- Na Krásné vyhlídce i krčma u Haškova. Aktuální číslo sborníku Od Ještěda k Troskám se věnuje historii hospod a restaurací v našem okolí (8. 6. 2022)
- Zajímá vás skalní kaple na Drábských světničkách nebo farní hřbitov ve Březině? Kupte si aktuální číslo sborníku Od Ještěda k Troskám (3. 9. 2022)
- Odstřel komínu továrny LIAZ či mlynář Josef Sezemský. O čem se píše v aktuálním čísle sborníku Od Ještěda k Troskám? (19. 12. 2022)
- Vyšlo první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Dočtete se v něm například o loukoveckém hřbitovu či o Jiřím Dürichovi (21. 3. 2023)
- O historii zámecké vinárny i o zaniklých hospodách na náměstí. Ponořte se do historie hospod v novém čísle vlastivědného sborníku (12. 6. 2023)
- Další číslo sborníku od Ještěda k Troskám je tu. Přináší informace o soše Krista Spasitele v Mohelnici, Klokočce či farním hřbitově v Bosni (16. 10. 2023)