Další číslo sborníku od Ještěda k Troskám je tu. Přináší informace o soše Krista Spasitele v Mohelnici, Klokočce či farním hřbitově v Bosni

Další číslo sborníku od Ještěda k Troskám je tu. Přináší informace o soše Krista Spasitele v Mohelnici, Klokočce či farním hřbitově v Bosni

Vyšlo další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Jako obvykle přináší spoustu zajímavých článků z přírodovědy i historie z Českého ráje a Podještědí. Začněme těmi z Mnichovohradišťska.

Jana Brůžková sepsala studii o obnovené soše Krista Spasitele v Mohelnici nad Jizerou.

Lenka Křížová pokračuje ve svém seriálu o hřbitovech. Tentokrát se věnuje farnímu hřbitovu v Bosni.

Ze Žabakoru pravidelně do Španělska. Tak se jmenuje článek Prokopa Košátka, který vznikl na základě rozhovoru vedeného s ornitoložkou Markétou Ticháčkovou, zakladatelkou projektu Jeřábí život.

Další přírodovědně zaměřené téma je od pravidelné přispěvatelky Mileny Roudné: Lesní prameny a studánky Českého ráje. Z těch nejblíže Mnichovu Hradišti jsou to studánka pod Káčovem a Klokočka, z dalších pak třeba pramen Bozkov, studánka Antala Staška ve Spálově, prameny v oblasti Sedmihorek, Cidlina, Mrlina, Žehrovka, Klenice a mnohé další.

Tím se pomalu přesouváme ke článkům týkajícím se vzdálenějšího okolí, což jim však neubírá na zajímavosti.

Studie Davida Řeřichy připomíná 25. výročí otevření národopisné expozice v Železném Brodě.

Michal Košelja přináší první část článku k 80. výročí zahájení zpracování drahých kamenů v Turnově (původně Vědecký ústav pro drahokamy založený v roce 1943, dnes společnost Crytur).

Kde se v Českém ráji nachází prostor „U Kamena“? Na tuto otázku hledá odpovědi František Mikule.

120 let od narození učitele a spisovatele Františka Křeliny (1903–1976), který pocházel z Podhradí u Jičína a působil mimo jiné v Českém Dubu, připomíná Jiří Vencl.

První díl svých vzpomínek na obnovu hradu Valdštejna přináší Ladislav Šourek.

Jaroslav Veselý připravil ohlédnutí za Karlem Samšiňákem (1923–2008), který byl významným přírodovědcem, znalcem umění a také součástí redakčního kolektivu sborníku Od Ještěda k Troskám.

Letos 15. července na své chalupě v Horním Bousově náhle zemřel archeolog Jiří Waldhauser (1945–2023). Vzpomínku ve sborníku mu věnuje Tomáš Grindl.

Lenka Křížová seznamuje čtenáře se vzpomínkami Viléma Peldy z Olešnice, zpracovávanými v rámci Databáze dějin všedního dne.

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.

Petr Novák

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top