Vyšlo další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Jako obvykle přináší spoustu zajímavých článků z přírodovědy i historie z Českého ráje a Podještědí. Začněme těmi z Mnichovohradišťska.
Jana Brůžková sepsala studii o obnovené soše Krista Spasitele v Mohelnici nad Jizerou.
Lenka Křížová pokračuje ve svém seriálu o hřbitovech. Tentokrát se věnuje farnímu hřbitovu v Bosni.
Ze Žabakoru pravidelně do Španělska. Tak se jmenuje článek Prokopa Košátka, který vznikl na základě rozhovoru vedeného s ornitoložkou Markétou Ticháčkovou, zakladatelkou projektu Jeřábí život.
Další přírodovědně zaměřené téma je od pravidelné přispěvatelky Mileny Roudné: Lesní prameny a studánky Českého ráje. Z těch nejblíže Mnichovu Hradišti jsou to studánka pod Káčovem a Klokočka, z dalších pak třeba pramen Bozkov, studánka Antala Staška ve Spálově, prameny v oblasti Sedmihorek, Cidlina, Mrlina, Žehrovka, Klenice a mnohé další.
Tím se pomalu přesouváme ke článkům týkajícím se vzdálenějšího okolí, což jim však neubírá na zajímavosti.
Studie Davida Řeřichy připomíná 25. výročí otevření národopisné expozice v Železném Brodě.
Michal Košelja přináší první část článku k 80. výročí zahájení zpracování drahých kamenů v Turnově (původně Vědecký ústav pro drahokamy založený v roce 1943, dnes společnost Crytur).
Kde se v Českém ráji nachází prostor „U Kamena“? Na tuto otázku hledá odpovědi František Mikule.
120 let od narození učitele a spisovatele Františka Křeliny (1903–1976), který pocházel z Podhradí u Jičína a působil mimo jiné v Českém Dubu, připomíná Jiří Vencl.
První díl svých vzpomínek na obnovu hradu Valdštejna přináší Ladislav Šourek.
Jaroslav Veselý připravil ohlédnutí za Karlem Samšiňákem (1923–2008), který byl významným přírodovědcem, znalcem umění a také součástí redakčního kolektivu sborníku Od Ještěda k Troskám.
Letos 15. července na své chalupě v Horním Bousově náhle zemřel archeolog Jiří Waldhauser (1945–2023). Vzpomínku ve sborníku mu věnuje Tomáš Grindl.
Lenka Křížová seznamuje čtenáře se vzpomínkami Viléma Peldy z Olešnice, zpracovávanými v rámci Databáze dějin všedního dne.
Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.
Petr Novák
Mohlo by vás také zajímat:
- Aktuální číslo vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám je věnováno regionální železnici (19. 7. 2021)
- V aktuálním sborníku Od Ještěda k Troskám najdete několik článků z Mnichovohradišťska (3. 10. 2021)
- Další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám: o památných stromech v okolí i o malíři Josefu Markovi (13. 12. 2021)
- V aktuálním čísle sborníku Od Ještěda k Troskám se dočtete například o loukovském hřbitově (23. 3. 2022)
- Na Krásné vyhlídce i krčma u Haškova. Aktuální číslo sborníku Od Ještěda k Troskám se věnuje historii hospod a restaurací v našem okolí (8. 6. 2022)
- Zajímá vás skalní kaple na Drábských světničkách nebo farní hřbitov ve Březině? Kupte si aktuální číslo sborníku Od Ještěda k Troskám (3. 9. 2022)
- Odstřel komínu továrny LIAZ či mlynář Josef Sezemský. O čem se píše v aktuálním čísle sborníku Od Ještěda k Troskám? (19. 12. 2022)
- Vyšlo první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Dočtete se v něm například o loukoveckém hřbitovu či o Jiřím Dürichovi (21. 3. 2023)
- O historii zámecké vinárny i o zaniklých hospodách na náměstí. Ponořte se do historie hospod v novém čísle vlastivědného sborníku (12. 6. 2023)