Jak se pralo prádlo v Hradišti u Jizery? To a mnoho dalšího se dozvíte v novém čísle časopisu Od Ještěda k Troskám

Jak se pralo prádlo v Hradišti u Jizery? To a mnoho dalšího se dozvíte v novém čísle časopisu Od Ještěda k Troskám

Na světě je první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Z našeho nejbližšího okolí se v něm dozvíte, jak se v Jizeře dříve pralo prádlo. Zaujmout by mohl také článek o Zdislavu ze Zvířetic od Jana Boukala. O čem dalším se dočtete?

Jaká je historie vlků obecných v oblasti Českého ráje? To se dozvíte z článku, jehož autorem je přírodovědec Prokop Košátko. 

Zájemce o Železnobrodsko jistě zaujmou články o tamním hřbitově a o „semilském mezníku“.

Dále se dočtete, proč měl regionální badatel Radko Bílek (1940–2023) přezdívku Rytíř Českého ráje, co mají společného Byšičky u Lázní Bělohradu s Karlem Jaromírem Erbenem, které osobnosti se v posledních 80 letech podílely na rozvoji dnešní firmy Crytur, kde se na Jičínsku objevují motýli otakárci, kdo stál za vznikem kiosku na Hlavatici, od jehož vybudování uplyne letos 100 let, nebo kde se nachází nejstarší rozhledna Českého ráje.

Nechybí ani třetí díl seriálu o obnově Valdštejna od Ladislava Šourka.

Tradiční recenze jsou tentokrát věnovány knihám Pozdravy z Českého ráje Antonína Mojsla, Příběh Pojdeštědské obce II. Jana Havelky a Český ráj – moje velká láska Zdeňka Mrkáčka.

Jaroslav Veselý seznamuje s okolnostmi konce původního pohádkového festivalu v Jičíně.

Na své si přijdou i milovníci poezie. Ve sborníku najdou báseň věnovanou Kozákovu od Lothara Suchého (1873–1959).

Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.

Petr Novák

Mohlo by vás také zajímat:

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top